Niebo w październiku 2011

Niebo w październiku 2011r.Październikowe niebo z całą pewnością należeć będzie do Orionidów i Jowisza. Na niebie znów zobaczymy Saturna. Dni robią się coraz krótsze, co widać po momentach wschodu i zachodu Słońca.

W Warszawie 1 października Słońce wzejdzie o 6:36, zajdzie o 18:14, a 31 października wzejdzie o 6:29, zachodzi o 16:10. W październiku Słońce wstępuje w znak Skorpiona.

Księżyc

Kolejność faz Księżyca w październiku:

pierwsza kwadra - 4 października godz.05:15,
pełnia - 12 października godz.04:06,
ostatnia kwadra - 20 października godz.05:30,
nów - 26 października godz.21:56.

W apogeum Księżyc znajdzie się 12 października godz.13:44, a w perygeum 26 października godz.14:27.

Planety, planety karłowate i planetoidy

Merkury i Wenus znajdują się na niebie w pobliżu Słońca i są niewidoczne.

Mars świeci nad ranem wysoko na niebie w gwiazdozbiorze Raka.  

Jowisz widoczny jest całą noc w gwiazdozbiorze Barana. Świeci on z jasnością -2,9m. W październiku średnica tarczy planety osiąga największą w bieżącym roku wartość równą prawie 50''. Ma to związek z przebywaniem Jowisza w opozycji.

Saturn wschodzi tuż przed wschodem Słońca i jego obserwacje na tle zorzy porannej są praktycznie niemożliwe.

Warunki obserwacji Urana stosunku do września nie zmieniają się.

Neptun widoczny jest wieczorem coraz niżej nad południowo-zachodnim horyzontem i pod koniec miesiąca jego obserwacja na tle zorzy wieczornej staje się praktycznie niemożliwa.

 

Komety

Wieczorem wysoko na niebie w gwiazdozbiorze Herkulesa będzie można przy pomocy lornetek nadal obserwować kometę C/2009 P1 (Garradd), która przez cały miesiąc górować będzie na wysokości około 50°. Przewidywana średnica głowy komety wynosi 6', czyli około jedną piątą średnicy tarczy Księżyca.

Nad ranem będzie można przy pomocy lornetek obserwować kometę C/2010 X1 (Elenin). Kometa pojawi się nad wschodnim horyzontem w pierwszych dniach października i szybko wznosząc się na niebie osiągnie pod koniec miesiąca wysokość aż 70°. Przewidywana średnica głowy komety wynosi 14', czyli około połowę średnicy tarczy Księżyca.

Meteory

Od 20 września do 16 października możemy obserwować bardzo szybkie meteory z roju delta-Aurigidów (DAU). Maksimum aktywności roju przypada 3 października. Najbardziej owocne obserwacje będą te prowadzone po północy, oczywiście już po zachodzie Księżyca zbliżającego się do pierwszej kwadry.

Od 2 października do 7 listopada promieniują szybkie, białe meteory ze śladami, z roju Orionidów [ORI], związanego z kometą 1P/Halley. Radiant meteorów leży na granicy gwiazdozbiorów Oriona i Bliźniąt. W bieżącym roku maksimum aktywności przypada 21 października. W obserwacjach meteorów będzie przeszkadzał Księżyc po ostatniej kwadrze.

Od 6 do 10 października promieniują wolne meteory z roju Drakonidów [GIA], związanego z kometą 21P/Giacobini-Zinner (dlatego zwane są również Giacobinidami). Radiant meteorów leży w gwiazdozbiorze Smoka. W roku bieżącym przewidywane jest maksimum w dniu 8 października o 22:42. W obserwacjach tych meteorów będzie przeszkadzał zbliżający się do pełni Księżyc, jednak przewidywana wysoka aktywność roju zachęca do jego obserwacji.

Od 19 do 27 października promieniują szybkie meteory z roju Leo Minorydów [LMI]. Radiant meteorów leży w gwiazdozbiorze Małego Lwa. W bieżącym roku maksimum aktywności przypada 24 października, toteż w obserwacjach tego wyjątkowo słabo zbadanego roju nie będzie przeszkadzał zbliżający się do nowiu Księżyc.

Odsłony: 3973