Niebo w listopadzie 2011

Niebo w listopadzie 2011W listopadzie dni są już bardzo krótkie, natomiast noce wciąż się wydłużają. Zmiana czasu na zimowy i szybko zachodzące Słońce przypomina nam, że zima coraz bliżej. W tym miesiącu czeka nas m.in. deszcz Leonidów oraz dobre warunki do obserwacji Jowisza, Saturna i Wenus.

Słońce

1 listopada Słońce wzeszło o 6:31, zajdzie o 16:08, a 30 listopada wzejdzie o 7:21, natomiast zajdzie o 15:28.
W dniu 25 listopada wystąpi częściowe zaćmienie Słońca, niewidoczne w Polsce. Będzie ono widoczne na całym obszarze Antarktydy i Oceanu Antarktycznego, jak również na południowym cyplu Afryki oraz na Tasmanii i Nowej Zelandii.

Księżyc

Obserwacja Księżyca:

pierwsza kwadra - 2 listopada o godz. 17:38
pełnia - 10 listopada o godz.  21:16
ostatnia kwadra - 18 listopada o godz.16:09
nów - 25 listopada o godz. 7:10

Najdalej od Ziemi (w apogeum) Księżyc znajdzie się 8 listopada o 13:19 (406 178 km), a najbliżej (w perygeum) przed samym nowiem 24 listopada o 00:25 (359 693 km).

Planety i planety karłowate

Merkury widoczny będzie pod koniec miesiąca, tuż po zachodzie Słońca, bardzo nisko nad południowo-zachodnim horyzontem. Jego obserwacja będzie jednak praktycznie niemożliwa ze względu na jego niewielką wysokość (zaledwie 0,5°) nad horyzontem, ginąc w blasku zorzy wieczornej.

Wenus pojawi się na niebie w połowie listopada. Pod koniec miesiąca w godzinę po zachodzie Słońca znajdziemy ją już na wysokości 5° nad horyzontem. Ze względu na swoją jasność –3,9 mag. będzie zdecydowanie łatwiejsza do odszukania niż Merkury. Z każdym dniem obserwacje planety będą coraz łatwiejsze.

Mars znajduje się cały miesiąc w gwiazdozbiorze Lwa świecąc z jasnością 0,9m. 11 listopada nad ranem planeta znajdzie się w koniunkcji z najjaśniejszą gwiazda tego gwiazdozbioru Regulusem (1,3°). Do opozycji Marsa zostało jeszcze 4 miesiące, licząc od początku listopada. Obserwacje można prowadzić w drugiej części nocy, najlepiej nad ranem. Mała średnica tarczy planety, wynosząca jedynie 6'', praktycznie uniemożliwia dostrzeżenie jakichkolwiek szczegółów powierzchniowych przez teleskopy amatorskie, jednak z łatwością można zauważyć najmniejszą w 2011 r. fazę Marsa, wynoszącą 0,9.

Jowisz w dalszym ciągu widoczny jest przez całą noc świecąc w gwiazdozbiorze Barana z jasnością -2,9m. Przez teleskop możemy obserwować tarczę Jowisza o średnicy 48''.

Saturn znajduje się nad ranem w gwiazdozbiorze Panny jako obiekt o jasności +0,7 do +0,8 mag. Warunki widzialności planety w ciągu miesiąca szybko się poprawiają — wysokość Saturna nad horyzontem, mierzona na godzinę przed wschodem Słońca, zwiększa się w tym okresie od 8° do 25°.

Uran świeci w gwiazdozbiorze Ryb jako „gwiazdka” o jasności +5,7 mag i średnicy kątowej niecałych 4”.

Neptun widoczny jest w gwiazdozbiorze Wodnika jako „gwiazdka” o jasności +7,9 mag i średnicy 2”.

Planeta karłowata (134340) Pluton znajduje się na niebie zbyt blisko Słońca i jest niewidoczna.

Planeta karłowata (1) Ceres, świeci wieczorem w gwiazdozbiorze Wodnika (jasność 8,4m-8,7m):


Komety

Wieczorem wysoko na niebie w gwiazdozbiorze Herkulesa będzie można przy pomocy lornetek obserwować kometę C/2009 P1 (Garradd). Kometa świeci z jasnością +7 mag.

Meteory

Od 6 do 30 listopada promieniują meteory z roju Leonidów (LEO), związanego z kometą 55P/Tempel-Tuttle. Radiant meteorów leży w gwiazdozbiorze Lwa. Główne maksimum aktywności przypada w tym roku 18 listopada o 4:40, jednak możliwe jest wystąpienie innych maksimów. W obserwacjach meteorów będzie przeszkadzał Księżyc w ostatniej kwadrze.

Odsłony: 3071