Niebo w grudniu 2011

Niebo w grudniu 2011Grudniowe, najdłuższe noce z całą pewnością należeć będą do Księżyca i meteorów, gdyż z nimi są związane najciekawsze zjawiska w tym miesiącu. Mówiąc "grudzień" mamy na myśli: Mikołaj, Gwiazdka, prezenty, spełnianie życzeń... To wszystko możemy znaleźć wśród gwiazd! Przegląd ciekawych zjawisk zacznijmy jednak od Słońca.

Słońce

W grudniu dni są coraz krótsze. W Warszawie 1 grudnia Słońce wzejdzie o 7:22, zajdzie o 15:27, 22 grudnia wzejdzie o 7:43, zajdzie o 15:25, a 31 grudnia wzejdzie o 7:45, ale zajdzie o 15:32.

22 grudnia Słońce osiągnie najwyższy punkt ekliptyki pod równikiem niebieskim i wstępując w znak Koziorożca rozpocznie astronomiczną zimę.

Księżyc

Obserwacja Księżyca:

pierwsza kwadra - 2 grudnia o godz. 10:52
pełnia - 10 grudnia o godz.  15:36
ostatnia kwadra - 18 grudnia o godz.1:48
nów - 24 grudnia o godz. 19:06

Księżyc znajdzie się najdalej od Ziemi 6 grudnia o godzinie 2:14, a najbliżej nas 22 grudnia o 3:58.

10 grudnia wystąpi całkowite zaćmienie Księżyca, widoczne w Polsce przy wschodzie. Zjawisko to, w pełnej krasie, będą mogli obserwować mieszkańcy Azji, Australii, Alaski oraz wysp na Pacyfiku. W Polsce zaćmienie będzie widoczne przy wschodzie Księżyca. Srebrny Glob wzejdzie już całkowicie zaćmiony i będziemy mogli obserwować tylko drugą część całego zjawiska, gdy tarcza naszego naturalnego satelity będzie wyłaniać się z cienia Ziemi.

Merkury
Znajdzie będzie w drugiej połowie grudnia nad ranem, nisko nad południowo-wschodnim horyzontem. Planeta świeci z jasnością -0,2m godzinę przed wschodem Słońca na wysokości prawie 9°. 19 grudnia widoczność Merkurego będzie drugą najlepszą o świcie w 2011 roku.


Wenus
Widoczna jest godzinę po zachodzie Słońca, około 10 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem. Przez teleskop można dostrzec tarczę planety o średnicy prawie 13'' w fazie zmniejszającej się po pełni.

Mars
Świeci z jasnością 0.9m w gwiazdozbiorze Lwa w drugiej połowie nocy. Najlepiej poszukiwać go na niebie godzinę przed wschodem Słońca.

Jowisz
Widoczny jest prawie całą noc na granicy gwiazdozbiorów Ryb i Barana. Przez cały grudzień będziemy mieli dobre warunki do jego obserwacji.

Saturn
Góruje w drugiej połowie nocy na wysokości 29° nad horyzontem, świecąc w gwiazdozbiorze Panny z jasnością +0,6m.

Uran
Świeci w gwiazdozbiorze Ryb i możemy go obserwować w pierwszej połowie nocy na praktycznie stałej wysokości 37° nad południowym horyzontem.

Neptun
Widoczny jest Wieczorem, godzinę po zachodzie Słońca, widać go już tylko około 20 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem. Warunki do jego obserwacji są w grudniu stosunkowo trudne.

Meteory

Od 17 do 26 grudnia promieniują meteory z roju Ursydów, związanego z kometą 8P/Tuttle. Radiant meteorów leży w gwiazdozbiorze Małej Niedźwiedzicy. Maksimum aktywności URS przypada w tym roku 23 grudnia około godziny 3 naszego czasu. W bieżącym roku spodziewana jest również jego zwiększona aktywność, w związku z bliskością macierzystej komety. Tegorocznym obserwacjom tego interesującego roju nie będzie przeszkadzał Księżyc w nowiu.

Od 7 do 17 grudnia promieniują meteory z roju Geminidów (GEM). Radiant Geminidów leży w gwiazdozbiorze Bliźniąt i w tym roku jego maksimum aktywności przypada w dniu 14 grudnia. W obserwacjach tych meteorów będzie jednak przeszkadzał Księżyc po pełni.

Odsłony: 4042