Niebo w kwietniu 2012

Niebo w kwietniu 2012Kwiecień to pierwszy miesiąc astronomicznej wiosny i mimo, iż noce są coraz krótsze to nadal możemy skorzystać z ponad 10 godzin ciemnego nieba. A w tym miesiącu jako najciekawsze polecamy obserwacje Wenus, Marsa i Saturna oraz aktywnego roju Lirydów.

1 kwietnia w Warszawie Słońce wzejdzie o godzinie 6.10, a zajdzie o 19.11. 30 kwietnia, wschód naszej dziennej gwiazdy możemy obserwować o 5.07, a zachód o 20.01. W kwietniu Słońce wstępuje w znak Byka.


Kolejność faz Księżyca jest w kwietniu:
pełnia - 6 IV o godz. 21.19,
ostatnia kwadra - 13 IV o godz. 12.50,
nów - 21 IV o godz. 9.19
pierwsza kwadra - 29 IV o godz. 11.58.

Najbliżej Ziemi nasz naturalny satelita znajdzie się 7 kwietnia o godzinie 19.00, a najdalej - 22 kwietnia o godzinie 15.50.

Merkury znajduje się na niebie zbyt blisko Słońca i jego obserwacje w kwietniu są niemożliwe.

Wenus widoczna jest około 30 stopni nad zachodnim horyzontem w gwiazdozbiorze Byka. W dniach 2-4 kwietnia planeta Bogini Miłości przejdzie przez Plejady stanowiąc widok, który zdecydowanie warto zobaczyć.

Mars widoczny jest w pierwszej połowie nocy w gwiazdozbiorze Lwa. Mimo marcowej opozycji planeta nadal jest bardzo jasna i sprzyja obserwacjom.

Jowisz z dnia na dzień będzie coraz mniej widoczny. Na początku miesiąca, godzinę po zachodzie Słońca, zobaczymy go około 12 stopni nad zachodnim horyzontem. Jednak pod koniec kwietnia planeta zginie w blasku Słońca i jej obserwacje będą praktycznie niemożliwe.


Saturn świeci całą noc w gwiazdozbiorze Panny. W związku ze zbliżającą się opozycją planety, jej tarcza sięga aż 19 sekund łuku co sprawia, iż warunki warunku obserwacyjne są idealne.

Uran i Neptun znajdują się zbyt blisko Słońca i ich obserwacje w marcu są bardzo trudne albo wręcz niemożliwe.

Na kwietniowym niebie wciąż możemy dojrzeć kometę C/2009 P1 (Garradd). Obecnie świeci ona w konstelacji Wielkiej Niedźwiedzicy i jest dostępna obserwacjom przez lornetkę.

W dniach 16-25 kwietnia możemy zaobserwować meteory z roju Lirydów. Radiant roju leży na granicy gwiazdozbioru Lutni oraz Herkulesa. W tym roku maksimum przypada 22 kwietnia ok. godziny 7:30 naszego czasu. W Polsce, o tej porze jest już jasno, ale druga połowa nocy z 21 na 22 kwietnia na pewno będzie bardzo dobrym czasem na obserwacje i dojrzenie nawet około 20 meteorów na godzinę. Księżyc znajdujący się w nowiu i nie będzie przeszkadzał w obserwacjach.

Odsłony: 6618