Niebo we wrześniu 2012

Niebo we wrześniu 2012Wydłużające się noce i coraz krótsze dnie sprawiają, że warunki do obserwacji planet, gwiazd i innych ciał niebieskich we wrześniu znacznie się poprawiają. Miłośnicy astronomii będą mieli dobre warunki do obserwacji Wenus, Urana i Neptuna.

Słońce

We wrześniu Słońce przechodzi przez równik niebieski z półkuli północnej na południową. W tym roku moment równonocy jesiennej, związany z początkiem astronomicznej jesieni, wystąpi 23 września o godzinie 16:49 naszego czasu.
Z uwagi na malejącą deklinację Słońca, dni stają się coraz krótsze a noce coraz bardziej widoczne i odczuwalne. W Warszawie, 1 września, nasza dzienna gwiazda wzeszła o godzinie 5:47, a zaszła o 19:23. Natomiast 30 września jej wschód możemy obserwować o godzinie 6:35, a zachód o 18:15.


Księżyc

Kolejność faz Księżyca we wrześniu:

ostatnia kwadra - 8 września o godz. 15.15,
nów - 16 września o godz. 4.11,
pierwsza kwadra - 22 września o godz. 21.41
pełnia - 30 września o godz. 5.18.

Najbliżej Ziemi Srebrny Glob znajdzie się 19 września o godzinie 4.53, a najdalej 7 września o godzinie 8.01.
We wrześniu Księżyc przejdzie blisko dwóch jasnych planet. Dnia 8 września znajdzie się tylko 0.6 stopnia od Jowisza, a 19 września 0.2 stopnia od Marsa.


Planety


Merkury
Pierwsza planeta w naszym Układzie Słonecznym we wrześniu nie będzie widoczna z powodu zbyt bliskiego położenia względem Słońca.

Wenus
Wenus widoczna jest tuż przed wschodem Słońca wysoko, ok. 25 stopni nad wschodnim horyzontem w gwiazdozbiorze Raka. Wrzesień do dokonały czas do podziwiania tej planety, która wciąż oddala się od Ziemi i zbliża się do górnej koniunkcji ze Słońcem. Jest już po maksymalnej elongacji, dlatego jasność planety oraz średnica tarczy się zmniejsza, natomiast cały czas rośnie faza. Obecnie Wenus świeci blaskiem - 4,2 wielkości gwiazdowe, a jej tarcza ma średnicę 19" i fazę 62%. Planeta powoli zbliża się do znanej gromady otwartej gwiazd M44. W niedzielę 9 września odległość Wenus od M44 będzie wynosić około 5°.
12 września na prawo od Wenus znajdzie się Księżyc zbliżający się do nowiu. Dzień później Srebrny Glob przewędruje poniżej planety.

Mars
Mimo obecności łazika Curiosity na Marsie, nie zobaczymy tej planety na niebie we wrześniu z powodu bliskiej obecności Słońca.

Jowisz
Jowisz widoczny jest na niebie w drugiej połowie nocy w gwiazdozbiorze Byka.  Największa planeta w naszym Układzie Słonecznym zbliża się do listopadowej opozycji, w związku z tym jego blask jest duży (wynosi aż -2.3 wielkości gwiazdowej).
8 września przed świtem warto spojrzeć na niebo południowe, bo będzie można ujrzeć bliskie spotkanie Jowisza z Księżycem w ostatniej kwadrze.

Saturn
Planeta z pierścieniami tak jak Mars, z powodu bliskiej obecności Słońca na niebie nie jest widoczna.

Uran
Uran świeci w gwiazdozbiorze Ryb z jasnością 5.7 wielkości gwiazdowych. Jest więc możliwy do obserwacji "gołym okiem". Widać go przez prawie całą noc. W związku z wrześniową opozycją warunki do obserwacji tej planety są bardzo dobre.

Neptun
Neptun był w opozycji w sierpniu, w związku z tym warunki do jego obserwacji także są sprzyjające. Widać go głównie w pierwszej połowie nocy w gwiazdozbiorze Wodnika. Do jego obserwacji najlepiej użyć lornetki.

Niebo we wrześniu 2012

Odsłony: 3714