Niebo w październiku 2012

Niebo w październiku 2012Jesień rozpoczęła się już na dobre, noce są coraz dłuższe, ale i chłodniejsze, sprzyjają jednak obserwacjom. W pierwszej połowie nocy królować będą planety olbrzymy. Pojawi się też duży rój meteorów a także ciekawa koniunkcja.

1 października, w Warszawie, Słońce wzejdzie o godzinie 6:37, a zajdzie o 18:13. Miesiąc później, już po zmianie czasu na zimowy, wschód naszej dziennej gwiazdy będziemy mogli obserwować o godz. 6:30, a zachód o 16:09.

Księżyc

Kolejność fazy Księżyca w październiku:
ostatnia kwadra - 8 października o godz. 9:33,
nów - 15 października o godz. 14:03,
pierwsza kwadra - 22 października o godz. 5:32
pełnia - 29 października o 20:50.

 

Najbliżej Ziemi Srebrny Glob znajdzie się 17 października o godzinie 3:03, a najdalej 5 października o godzinie 2:44.


Planety

Merkury znajduje się zbyt blisko Słońca, co sprawia, że jego obserwacje w październiku będą bardzo utrudnione. Można próbować szukać go w drugiej połowie miesiąca krótko po zachodzie słońca nad zachodnim horyzontem w gwiazdozbiorze Wagi.

Wenus widoczna jest godzinę przed wschodem Słońca około 20-25 stopni nad wschodnim horyzontem w gwiazdozbiorze Lwa. Dnia 3 października Wenus znajdzie się tylko 7 minut kątowych od Regulusa natomiast 12 października na prawo od planety znajdzie się Księżyc zbliżający się do nowiu.

Niebo w październiku 2012

Mars podobnie jak Merkury znajduje się na sferze niebieskiej blisko Słońca. Mimo to jest szansa, że uda się nam ją zobaczyć 45 minut po zachodzie słońca nad południowo-zachodnim horyzontem w gwiazdozbiorze Skorpiona.

Jowisz nadal pozostaje królem porannego nieba. W związku ze zbliżającą się na początku grudnia opozycją, warunki do jego obserwacji są bardzo dobre. Największa planeta w naszym Układzie Słonecznym widoczna jest prawie przez całą noc, późnym wieczorem na niebie wschodnim, a przed świtem wysoko na niebie południowym w gwiazdozbiorze Byka. Planeta świeci z jasnością -2.5 magnitudo.
W nocy z 5 na 6 października tuż obok Jowisza znajdzie się Księżyc. Najbliżej siebie oba obiekty znajdować się będą w godzinach wieczornych. Jowisz będzie wówczas swoistą koroną Księżyca. Zachęcamy do fotografowania tego spotkania.

Saturn z powodu bliskiej obecności Słońca na niebie jest niewidoczny.

Uran świeci na granicy gwiazdozbiorów Ryb i Wieloryba. Ze względu na niedawną opozycję ma on blask pozwalający dojrzeć go "gołym okiem".

Neptun widoczny jest w pierwszej połowie nocy w gwiazdozbiorze Wodnika. Do jego obserwacji warto użyć lornetki lub teleskopu.


Meteory

W październiku fani meteorów z pewnością czekają na Orionidy. Są to zjawiska bardzo szybkie, bo wchodzą w naszą atmosferę z prędkością 66 km/s. Maksimum aktywności tego roju występuje zwykle w okolicach 21-22 października. Warto wspomnieć, że Orionidy najlepiej obserwować w drugiej połowie nocy. Wtedy bowiem radiant roju leżący na granicy gwiazdozbiorów Oriona i Bliźniąt, znajduje się wysoko nad horyzontem. Tak więc największej ilości spadających gwiazd powinniśmy w naszym kraju oczekiwać w godzinach 2-5 nad ranem. W tym roku warunki do obserwacji będą bardzo dobre, bo nów Księżyca wypada 15 października, więc zupełnie nie będzie przeszkadzał on w obserwacjach.

Jesienne niebo jest królestwem gwiazdozbiorów grupy Perseuszowej (Kasjopea, Andromeda, Wieloryb, Pegaz, Woźnica, Cefeusz, Jaszczurka i Trójkąt). Zaczynają też pojawiać się nad wschodnim horyzontem gwiazdozbiory nieba zimowego na czele z Orionem. Z kolei na zachodzie znikają powoli gwiazdozbiory nieba letniego – Herkules, Orzeł, Lutnia i Łabędź. Dysponując lornetką czy niewielkim teleskopem, warto spojrzeć na południową część nieba, gdzie wysoko, niemal w zenicie znajduje się gwiazdozbiór Andromedy.
Zachęcamy wszystkich do obserwacji i życzymy czystego nieba...

Odsłony: 4459