Niebo w listopadzie 2012

Niebo w listopadzie 2012W listopadzie dni są już bardzo krótkie, natomiast noce wciąż się wydłużają. Zmiana czasu na zimowy i szybko zachodzące Słońce przypomina nam, że zima coraz bliżej. W tym miesiącu czekają nas m.in. dwa zaćmienia, deszcz Leonidów oraz dobre warunki do obserwacji Jowisza.

Słońce

W Warszawie 1 listopada Słońce wzejdzie o godzinie 6:32, a zajdzie o 16:07. W listopadzie Słońce wstępuje w znak Strzelca.

13 listopada rozpocznie się całkowite zaćmienie Słońca. Pas fazy całkowitej tego zjawiska będzie widoczny od północno-wschodniej Australii, poprzez Pacyfik, przechodząc 500 km na północ od Nowej Zelandii, aż do miejsca znajdującego się 500 km na zachód od wybrzeży Ameryki Południowej. Fazy częściowe zaćmienia będą widoczne z prawie całego południowego Pacyfiku, Nowej Zelandii, części Antarktydy, środkowej i wschodniej Australii, wschodniej Nowej Gwinei oraz na południowych krańcach Ameryki Południowej.


Księżyc

Kolejność faz Księżyca w listopadzie:
ostatnia kwadra - 7 XI o godz. 1:36,
nów - 13 XI o godz. 23:08,
pierwsza kwadra - 20 XI o godz. 15:31
pełnia - 28 XI o godz. 15:46.

Najbliżej naszej planety Srebrny Glob znajdzie się 14 listopada o godz. 11:23, a najdalej 1 listopada o godz. 16:31 i 28 listopada o godz. 20:26.

28 listopada będzie miało miejsce częściowe, półcieniowe zaćmienie Księżyca. Będzie ono widoczne w Polsce przy wschodzie Srebrnego Globu. Jest to jednak najmniej efektowne z zaćmień, gdyż objawia się tylko lekkim osłabieniem blasku tarczy naszego naturalnego satelity.


Planety

Merkury widoczny będzie w drugiej połowie miesiąca około 10 stopni nad południowo-wschodnim horyzontem.

Wenus świeci godzinę przed wschodem Słońca około 20 stopni nad południowo-wschodnim horyzontem. Warunki obserwacyjne planety stale się pogarszają. Mimo, iż Wenus wschodzi jeszcze nawet 3,5 godziny przed Słońcem, to planeta oddala się od nas, przez co jej tarcza jest coraz mniejsza.

Mars znajduje się zbyt blisko Słońca więc warunki do jego obserwacji w listopadzie są bardzo trudne.

Jowisz zbliża się do opozycji więc warunki do jego obserwacji są świetne. Planetę widać przez całą noc w konstelacji Byka. Duża średnica tarczy i duża jasność planety zachęcają do obserwacji samego Jowisza, a także zmiennych konfiguracji jego galileuszowych księżyców.

Saturn świeci nad ranem w gwiazdozbiorze Panny z jasnością +0,8 mag. Warunki do obserwacji planety wciąż będą się poprawiać – wysokość Saturna nad horyzontem, mierzona na godzinę przed wschodem Słońca, zwiększa się w tym okresie od 8° do 25°.
Dnia 27 listopada dojdzie do bardzo bliskiego zbliżenia planety z wenus. Oba ciała znajdą się w odległości tylko pół stopnia od siebie.

Uran widoczny jest w pierwszej połowie nocy w gwiazdozbiorze Ryb.

Neptun świeci w listopadzie w konstelacji Wodnika.


Meteory

Od 10 do 23 listopada,  promieniują meteory z roju Leonidów (LEO), związanego z kometą 55P/Tempel-Tuttle. Radiant meteorów leży w gwiazdozbiorze Lwa. Główne maksimum aktywności przypada w tym roku 17 listopada o godzinie 10:30. Nie jest to moment korzystny dla obserwatorów w Polsce.

Od 15 do 25 listopada aktywny jest rój Alfa Monocerotydów z maksimum w okolicach nocy 21 listopada, w którym typowo obserwuje się 2-3 meteory na godzinę. Rój ten lubi jednak popisywać się wybuchami aktywności, w których widać nawet kilkaset meteorów na godzinę.

Odsłony: 3894