Niebo w lutym 2013

Niebo w lutym 2013Drugi miesiąc bieżącego roku będzie liczył zaledwie 28 dni. Największą atrakcją lutego będą obserwacje Merkurego, Jowisza i Saturna. W lutym dni znacznie się już wydłużają. Słońce systematycznie pnie się po Ekliptyce coraz wyżej, przez co i dnia nam znacznie przybywa.

W Warszawie 1 lutego Słońce wzejdzie o godz. 7.16, a zajdzie o godz. 16.24. Natomiast 28 lutego wschód Słońca wypada o godz. 6.24, a zachód o godz. 17.14. 18 lutego o godz. 13.02, nasza dzienna gwiazda wstępuje w znak Ryb.


Kolejność faz Księżyca w lutym:

ostatnia kwadra - 3 lutego o godz. 14.56,
nów - 10 lutego o godz. 08.20,
pierwsza kwadra - 17 lutego o godz. 21.31
pełnia - 25 lutego o godz. 21.26.

W perygeum (najbliżej Ziemi) Księżyc znajdzie się 7 lutego a w apogeum (najdalej od Ziemi) będzie 19 lutego.

Merkury będzie widoczny w drugiej dekadzie lutego, tuż po zachodzie Słońca nad południowo-zachodnim horyzontem. Najlepiej widoczny będzie wieczorem 15 lutego świecąc około 10 stopni nad zachodnim horyzontem z jasnością -1.0 magnitudo.
8 lutego, możemy zaobserwować koniunkcję, czyli zbliżenie na nieboskłonie, Marsa i Merkurego w odległości 0.3 stopnia.

 
Wenus świeci w pierwszej dekadzie miesiąca nisko nad południowo-wschodnim horyzontem z jasnością -4.2 magnitudo.

Mars widoczny będzie przez pierwsze dwa tygodnie lutego, tuż po zachodzie Słońca, nisko nad zachodnim horyzontem w gwiazdozbiorze Wodnika, później zniknie w promieniach słonecznych. Obecnie Mars znajduje się nieco mniej niż 18° od Słońca i ta odległość będzie się zmniejszać aż do 18 kwietnia, kiedy Mars znajdzie się w koniunkcji ze Słońcem. Jasność Czerwonej Planety jest w zasadzie stała: wynosi +1,2 magnitudo, wielkość jej tarczy również prawie się nie zmienia i wynosi 4".

Jowisz świeci bardzo jasno przez większą część nocy i pod nieobecność Wenus jest drugim co do jasności (po Księżycu) obiektem nocnego nieba. Planetę z jego gromadką galileuszowych księżyców, możemy obserwować od wieczora, wysoko na południowym niebie w gwiazdozbiorze Byka. Obecnie planeta ma jasność -2,5 magnitudo, ale powoli jej warunki obserwacyjne się pogarszają i w następnych tygodniach będzie już dość szybko oddalała się od naszej planety.

Saturn zbliża się do opozycji więc z dnia na dzień jest coraz lepiej widoczny. Obecnie planeta świeci z jasnością +0,5 magnitudo w gwiazdozbiorze Wagi.

Uran świeci z jasnością +5.9 mag nisko nad południowo-zachodnim horyzontem, w gwiazdozbiorze Ryb.

Neptun widoczny jest w gwiazdozbiorze Wodnika. Niestety już na początku lutego zniknie w promieniach zachodzącego Słońca.


Meteory

W dniach od 15 lutego do 10 marca promieniują Delta Leonidy (DLE). Maksimum aktywności tego mało aktywnego roju przypada 25 lutego. Radiant meteorów leży w gwiazdozbiorze Lwa. Księżyc w pełni będzie nam jednak skutecznie przeszkadzał w ich wieczornych obserwacjach.

Odsłony: 4258