Sputnik 1 - pierwszy sztuczny satelita

Pierwszy sztuczny satelita Ziemi to Sputnik 1, który Rosjanie wystrzelili na orbitę okołoziemską 4 października 1957. Sputnik 1 pozostał na orbicie do 4 stycznia 1958. Start pierwszego sztucznego satelity Sputnika I rozpoczął wyścig kosmiczny między ZSRR i USA, który zaowocował lądowaniem człowieka na Księżycu w 1969 roku.

Sputnik 1 - Astronomia, Astroflesz.pl

Model Sputnika 1 z bliska

Rosjanie wystrzelili Sputnika 1 z należącego wówczas do ZSRR kosmodromu Bajkonur, dziś administracyjnie zarządza tam niepodległy Kazachstan. Sputnika 1 wyniosła w kosmos rakieta R-7 zaprojektowana przez Siergieja Korolowa do przenoszenia głowic atomowych. Dokładny czas umieszczenia satelity Sputnik-1 na orbicie to: 4 października 1957 r., godzina 19:28 czasu GMT (18:28 czasu polskiego).

Pierwszy sztuczny satelita Ziemi był niewielkim obiektem w kształcie kuli o średnicy 58,5 cm i wadze 83,6 kg, wyposażonym w cztery anteny. Ponadto zawierał nadajniki radiowe, radiolatarnię i termometr. Poruszał się po orbicie odległej 250 km od powierzchni Ziemi.

Sputnik 1 - Astronomia, Astroflesz.pl

W roku 2007 ludzkość obchodziła pięćdziesięciolecie Sputnika 1

Głównym konstruktorem Sputnika 1 był Borys Czertom. Model pierwszego sztucznego satelity Sputnika I (po rosyjsku "towarzysz podróży") znajduje się w Narodowym Muzeum Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej w Waszyngtonie.

Opracowanie tekstu: Agnieszka Zawada

Odsłony: 11287