Kometa 8P/Tuttle nadchodzi

Kometa 8P/Tuttle nadchodzi - AstronomiaRok 2007 obfituje w ilość "powracających" komet możliwych do obserwacji. Jedną z nielicznych, która prawdopodobnie będzie widoczna przez lornetkę jest 8P/Tuttle. W chwili obecnej jest ona wciąż bardzo ciemna, gdyż ma jasność 8.5 mag. Z upływem czasu będzie  ona jednak jaśniała i ma duże szanse być jednym z jaśniejszych obiektów dla wizualnych obserwatorów w 2007 roku.

Kometę 8P/Tuttle odkrył amerykański astronom Horace Parnell Tuttle 5 stycznia 1858 roku. Orbita komety ma kształt elipsy. Jej peryhelium znajduje się w odległości 1,02 j.a., aphelium zaś 10,37 j.a. od Słońca.
Jest to stosunkowo mało aktywna kometa o krótkim czasie obiegu, zaliczana do rodziny Saturna. Jej jądro ma wielkość ok. 15,6 km. Osiąga zazwyczaj względną jasność 7-8m choć w 1980 roku świeciła 6,5m. 8P/Tuttle jest źródłem roju meteorów zwanego Ursydami.

Kometa 8P/Tuttle nadchodzi - Astronomia

Kometa 8P/Tuttle wraca do Słońca co około 13.5 roku. Podczas poprzedniego powrotu warunki nie pozwoliły na jej obserwację. Ten powrót jest wyjątkowo korzystny, dzięki czemu kometa może stać się nawet widoczna gołym okiem. Pierwsze wizualne obserwacje pojawiły się już w październiku, kiedy to kometa miała jasność 12-14 mag. Obiekt znajdował się wtedy blisko gwiazdy polarnej. W kolejnych tygodniach jej położenie praktycznie się nie zmieniało. Od początku grudnia kometa szybko jaśnieje wędrując na niebie w kierunku południowym. Kometa przejdzie przez konstelacje Cefeusza, Kasjopei i Andromedy.

W nocy z 30 na 31 grudnia 2007 kometa 8P/Tuttle widoczna będzie na tle galaktyki spiralnej M33 w gwiazdozbiorze Trójkąta, przy czym obydwa obiekty powinny mieć praktycznie tę samą jasność, stanowiąc bardzo ciekawą i rzadko spotykaną konfigurację. Na początku stycznia 2008 podczas maksymalnego zbliżenia do Ziemi (na odleglość 0.25 AU) będzie znajdować się w gwiazdozbiorze Ryb i powinna mieć wtedy jasność rzędu 5-6 mag. Potem jej jasność będzie się utrzymywać na tym poziomie, jednak kometa będzie się poruszać szybko w kierunku południowym i około 20 stycznia przestanie być widoczna z Polski. Obecnie kometa znajduje się 1 AU od nas i jest bliżej niż Holmes.

Więcej danych o komecie: http://www.aerith.net/comet/catalog/0008P/2008.html

Odsłony: 4781