Komety

Przelot komety C/2011 L4 (PanSTARRS) nad Europą

Przelot komety C/2011 L4 (PanSTARRS) nad Europą13 marca na naszym niebie pojawi się kometa C/2011 L4 (PanSTARRS). Będzie ją można jednak zobaczyć z powierzchni Ziemi tylko przy bezchmurnym niebie. Dlatego też dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą przegapić tego widowiska jest… wykupienie biletu na samolot ;)

Czytaj więcej...

Jasne komety w 2013 roku

Jasne komety w 2013 rokuPo kilku “chudych latach” wszyscy mamy ogromne nadzieje, że zapowiadane komety C/2011 L4 (PANSTARRS) i C/2012 S1 (ISON) będą jasnymi i bardzo ciekawymi zjawiskami. Poza nimi czeka nas jeszcze kilka innych ciekawych komet. Przegląd opracowany przez Piotra Guzika podajemy poniżej.

Czytaj więcej...

Eta Aquarydy - meteory z komety Halley'a

Eta Aquarydy - meteory z komety Halley'a Na początku maja, maksimum swojej aktywności osiąga utworzony przez sławną kometę Halleya rój Eta Aquarydów. Orbita kometa Halley'a przecina się z orbitą Ziemi w dwóch miejscach. Materiał pozostawiony przez kometę w jednym z tych miejsc daje meteory z roju Eta Aquarydów, a w drugim z roju Orionidów.

Czytaj więcej...

Zagadka komety Holmesa

Zagadka komety Holmesa  - AstronomiaNaukowcy postanowili dokładnie przyjrzeć się komecie 17P/Holmes, która w październiku 2007 roku, podczas zbliżenia się do Słońca, bardzo gwałtownie pojaśniała.

Czytaj więcej...

Uderzenie w kometę 9P/Tempel 1

Jedną z komet z rodziny Jowisza jest kometa Tempel 1, która posiada formalne oznaczenie jako 9P/Tempel 1. Porusza się ona po orbicie eliptycznej wokół Słońca. Nazwa tej komety pochodzi od nazwiska niemieckiego astronoma Ernsta Tempela, który w obserwatorium w Marsylii odkrył ową kometę wiosną roku 1867. Ernst Tempel zauważył ją, gdyż w swoim orbitalnym ruchu zbliżyła się do Ziemi do odległości 0,57 jednostek astronomicznych.

Czytaj więcej...

Kometa Lovejoy (C/2007 E2)

Kometa Lovejoy (C/2007 E2) została odkryta 15 marca 2007 roku przez Australijczyka Terry'ego Lovejoya. Jest ona pierwszym ciałem tego typu odkrytym przy pomocy amatorskiego aparatu cyfrowego (Canona 350D z zamontowanym obiektywem o ogniskowej 200 mm).

Czytaj więcej...

Kometa LONEOS

Kometa C/2007 F1 (LONEOS) została odkryta odkrył 19 marca zespół badawczy obserwatorium Lowell'a. Na podstawie ponad stu obserwacji wyznaczono jej orbitę i efemerydy. Odkryto ją jako obiekt 19 wielkości gwiazdowej.

Czytaj więcej...

Kometa C/2006 VZ13 (LINEAR)

Kometa C/2006 VZ13 (LINEAR) została odkryta w listopadzie 2006 roku w programie LINEAR. Nie jest ona nadzwyczajnie aktywna i można ją obserwować za pomocą lornetki w okolicach północnego bieguna nieba.

Czytaj więcej...

Kometa C/2006 A1 (Pojmanski)

Kometa C/2006 A1 (Pojmanski) została odkryta w nocy z 1 na 2 stycznia 2006 roku przez Grzegorza Pojmańskiego z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego przy użyciu automatycznych teleskopów umieszczonych w Obserwatorium Las Campanas w Chile. Był to kolejny tego typu obiekt odkryty w projekcie ASAS.

Czytaj więcej...

Kometa 8P/Tuttle

Kometę 8P/Tuttle odkrył amerykański astronom Horace Parnell Tuttle 5 stycznia 1858 roku. Jednakże przed ustaleniem periodyczności tej komety odkrył ją już 9 stycznia 1790 roku Pierre Mechain. Podczas późniejszych jej powrotów w pobliże Słońca nie skojarzono jednak, iż chodzi o to samo ciało niebieskie. Stąd zasadniczo ma ona dwóch odkrywców, ale nazwa jej pochodzi od drugiego. Orbita komety ma kształt elipsy. Jej peryhelium znajduje się w odległości 1,02 j.a., aphelium zaś 10,37 j.a. od Słońca.

Czytaj więcej...

Kometa 2P/Encke

Kometę 2P/Encke odkrył 17 stycznia 1786 r. Pierre'a Méchain. Odkrywcy udało się ją zaobserwować ponownie 19 stycznia, po czym ze względu na małą odległość od Słońca kometa została zagubiona. Okres obserwacji był zbyt krótki, aby wyznaczyć orbitę komety. Po raz drugi kometę "odkryła" Caroline Herschel w 1795 r. Również wtedy obserwowano ją stosunkowo krótko i ponownie nie zauważono, że jest ona kometą okresową.

Czytaj więcej...