Gwiazdy

Przez lornetkę można zobaczyć do pięciu tysięcy gwiazd.

***

Wega (gwiazdozbiór Lutnia) - białoniebieska gwiazda 58 razy jaśniejsza niż Słońce. 16 tys. lat temu leżała w tym punkcie nieba, który dzisiaj zajmuje Gwiazda Polarna. To ona wskazywała północ.

***

Altair (gwiazdozbiór Orła) - wiruje w zawrotnym tempie ponad 200 km/sekundę! Światło z tej gwiazdy biegnie do nas 15 lat.

***

Gwiazdy migoczą ponieważ spoglądamy na nie poprzez drgające ponad Ziemią powietrze.

***

Wiele gwiazd ma nazwy nadane im setki lat temu przez arabskich astronomów jak Aldebaran.

***

Najdłuższą nazwę ma gwiazda Shurnarkabtishashutu, po arabsku – „pod południowym rogiem byka” :-).

***

Alioth (gwiazdozbiór Wielkiej Niedźwiedzicy) - to najjaśniejsza gwiazda Wielkiej Niedźwiedzicy o jasności 100 Słońc. Powstała kilkaset milionów lat temu.

***

Benatnash (gwiazdozbiór Wielkiej Niedźwiedzicy) - najodleglejsza z 7 gwiazd tworzących Wielki Wóz. Jej światło biegnie do nas 815 lat. Przy obecnych możliwościach technicznych, ziemska sonda wystrzelona w stronę gwiazdy dotarłaby w jej pobliże po 244,5 mln lat.

***

Deneb (gwiazdozbiór Łabędzia) - niebieski nadolbrzym o jasności 26 tys. Słońc. Leży w odległości, której światło pokonuje w ciągu 3 tysięcy lat i jest jedną z najdalszych gwiazd, jakie widać gołym okiem. Wytwarza w ciągu doby więcej energii niż Słońce w ciągu dwóch ludzkich żyć.

Cih (gwiazdozbiór Kasjopei) - nadolbrzym 17 razy cięższy od Słońca i aż 4 tys. razy od niego jaśniejszy.

***

Gwiazdy w gwiazdozbiorach są oznaczone literami greckiego alfabetu zależnie od ich jasności. Najjaśniejsze alfa, następnie beta itd.

***

Aby dotrzeć do Ziemi z najbliższej od nas gwiazdy – Proxima Centauri – światło musi lecieć 4 lata.

***

Gdy patrzymy na gwiazdozbiór Andromedy, oglądamy jego światło, które opuściło gwiazdy 2 miliony lat temu, kiedy pierwsi ludzie pojawili się w Afryce.

***

Gdyby Słońce było wielkości piłki nożnej, to Proxima Centauri byłaby oddalona jak Londyn o Tokio.

***

Gwiazda Bernarda zbliża się do Ziemi z szybkością 140 km na sekundę.

***

Gwiazdy czerwone mają temperaturę 2800 stopni Celcjusza.

***

Gwiazdy olbrzymy są tak wielkie, że światło potrzebuje ponad godzinę alby przelecieć je na wylot.

***

Gdy władca Chin ujrzał supernową w 185 roku, uznał to za zapowiedź buntu i kazał ściąć dworzan :-).

***

Betelgeza – gwiazda typu czerwony nadolbrzym, znajdująca się w gwiazdozbiorze Oriona 650 lat świetlnych od nas jest największą objętościowo gwiazdą, jaką znamy. Jej średnica jest do 470 razy większa niż średnica Słońca, więc gdyby znajdowała się ona w położeniu naszej gwiazdy, jej powierzchnia znajdowałaby się daleko za orbitą Jowisza.

***

Gwiazdą położoną najbliżej Słońca jest Proksima Centauri. Jej odległość od Słońca wynosi tylko 4,24 roku świetlnego.

***

Liczba gwiazd w naszej galaktyce – Drodze Mlecznej wynosi około 200 miliardów. Liczbę galaktyk w całym Wszechświecie szacuje się na 100 miliardów.

***

W 1912 roku amerykański astronom-kobieta Henriette Swan Leavitt odkrył gwiazdy, których cykl zmian jasności zależał od ich jasności absolutnej. Te gwiazdy to cefeidy i dzięki tej odkrytej zależności posłużyły do odkrycia odległości od nas innych galaktyk zawierających cefeidy.

***

Wedle współczesnych szacunków około 4% zbadanych gwiazd ma przynajmniej jedną planetę.

Odsłony: 38369