Zdjęcie klasycznej galaktyki spiralnej w podczerwieni

Zdjęcie klasycznej galaktyki spiralnej w podczerwieniEuropejskie Obserwatorium Południowe ESO opublikowało nowe zdjęcie galaktyki spiralnej M83. Zdjęcie zostało wykonane w podczerwieni i demonstruje możliwości, jakie posiada obserwatorium w Paranal.

Galaktyka M83 znajduje się w odległości 15 milionów lat świetlnych. Jest jasna, widać ją już przy pomocy lornetki. Ma rozmiar 40 tysięcy lat świetlnych, a więc jest znacząco mniejsza od Drogi Mlecznej, naszej Galaktyki. Ale w innych aspektach ma wiele podobieństw, w szczególności dobrze widoczną strukturę spiralną oraz poprzeczkę w centrum.

W galaktyce M83 zaobserwowano wiele supernowych. W ciągu ostatniego stulecia wybuchło ich tam aż sześć. Tylko jeszcze jedna galaktyka osiągnęła taką liczbę supernowych.

 

Zdjęcie klasycznej galaktyki spiralnej w podczerwieni

Galaktyka M83 w podczerwieni. Zdjęcie wykonane kamerą HAWK-I pracującą na teleskopie VLT w obserwatorium ESO w Paranal. Źródło: ESO.

Zaprezentowane zdjęcie zostało uzyskane w zakresie fal podczerwonych przy pomocy kamery HAWK-I zamontowanej na teleskopie VLT (Very Large Telescope) o średnicy około 8 metrów. Pokazuje ono, jakie możliwości daje połączenie bardzo czułej kamery podczerwonej, wielkiego teleskopu i świetnych warunków obserwacyjnych w obserwatorium Paranal w Chile. Jest to jedno z najlepszych naziemnych obserwatoriów umożliwiających obserwacje w podczerwieni.

Więcej informacji: http://www.eso.org/public/news/eso1020

Źródło: naukawpolsce.pl

Odsłony: 7245