Statki i stacje kosmiczne

Misja Hipparcos

Hipparcos (ang. High Precision Parallax Collecting Satellite lub Hipparcos Space Astrometry Mission) był przedsięwzięciem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) mającym na celu pomiar paralaks i ruchów własnych gwiazd.

Czytaj więcej...

Próbnik Huygens

Sonda Cassini to sonda wysłana przez Europejską Agencję Kosmiczną ESA wspólnie z NASA i Włoską Agencją Kosmiczną w celu zbadania Saturna i jego księżyców. Sonda składa się z dwóch głównych elementów: orbitera Cassini oraz próbnika Huygens (czyt.: Hojhens). Pojazd wystrzelono w 1997 roku przy pomocy rakiety nośnej Titan IV, wszedł on na orbitę Saturna 1 lipca 2004.

Czytaj więcej...

Wywiad z dr Pawłem Kabacikiem

Dr Paweł Kabacik, pracownik naukowy w Instytucie Telekomunikacji, Teleinformatyki i Akustyki Politechniki Wrocławskiej, został zaproszony do udziału w projekcie budowy anten ARISS przez ESA. Anteny zainstalowano w laboratorium modułu Columbus, które zostało wyniesione na stację ISS dnia 7 lutego 2008.

Czytaj więcej...

Sztuczne satelity

Sztuczny satelita to statek kosmiczny (z załogą lub bez załogi) poruszający się po orbicie wokół ciała niebieskiego. Najliczniejszą grupę stanowią sztuczne satelity Ziemi. Astronomowie wynieśli również w przestrzeń kosmiczną sztuczne satelity Księżyca, Marsa, Wenus, Słońca. Sonda Galileo w 1995 stała się sztucznym satelitą Jowisza.

Czytaj więcej...

Sputnik 1 - pierwszy sztuczny satelita

Pierwszy sztuczny satelita Ziemi to Sputnik 1, który Rosjanie wystrzelili na orbitę okołoziemską 4 października 1957. Sputnik 1 pozostał na orbicie do 4 stycznia 1958. Start pierwszego sztucznego satelity Sputnika I rozpoczął wyścig kosmiczny między ZSRR i USA, który zaowocował lądowaniem człowieka na Księżycu w 1969 roku.

Czytaj więcej...

Sonda Galileo

Sonda kosmiczna Galileo została wystrzelona 18 października 1989 w celu zbadania Jowisza i jego księżyców. Sonda należała do amerykańskiej agencji kosmicznej NASA, dotarła na orbitę Jowisza 7 grudnia 1995 zostając jego sztucznym satelitą.Sonda została wyniesiona w przestrzeń kosmiczną przez wahadłowiec Atlantis.

Czytaj więcej...