Hipparcos (ang. High Precision Parallax Collecting Satellite lub Hipparcos Space Astrometry Mission) był przedsięwzięciem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) mającym na celu pomiar paralaks i ruchów własnych gwiazd.
Sonda Cassini to sonda wysłana przez Europejską Agencję Kosmiczną ESA wspólnie z NASA i Włoską Agencją Kosmiczną w celu zbadania Saturna i jego księżyców. Sonda składa się z dwóch głównych elementów: orbitera Cassini oraz próbnika Huygens (czyt.: Hojhens). Pojazd wystrzelono w 1997 roku przy pomocy rakiety nośnej Titan IV, wszedł on na orbitę Saturna 1 lipca 2004.
Dr Paweł Kabacik, pracownik naukowy w Instytucie Telekomunikacji, Teleinformatyki i Akustyki Politechniki Wrocławskiej, został zaproszony do udziału w projekcie budowy anten ARISS przez ESA. Anteny zainstalowano w laboratorium modułu Columbus, które zostało wyniesione na stację ISS dnia 7 lutego 2008.
Sztuczny satelita to statek kosmiczny (z załogą lub bez załogi) poruszający się po orbicie wokół ciała niebieskiego. Najliczniejszą grupę stanowią sztuczne satelity Ziemi. Astronomowie wynieśli również w przestrzeń kosmiczną sztuczne satelity Księżyca, Marsa, Wenus, Słońca. Sonda Galileo w 1995 stała się sztucznym satelitą Jowisza.
Pierwszy sztuczny satelita Ziemi to Sputnik 1, który Rosjanie wystrzelili na orbitę okołoziemską 4 października 1957. Sputnik 1 pozostał na orbicie do 4 stycznia 1958. Start pierwszego sztucznego satelity Sputnika I rozpoczął wyścig kosmiczny między ZSRR i USA, który zaowocował lądowaniem człowieka na Księżycu w 1969 roku.
Sonda kosmiczna Galileo została wystrzelona 18 października 1989 w celu zbadania Jowisza i jego księżyców. Sonda należała do amerykańskiej agencji kosmicznej NASA, dotarła na orbitę Jowisza 7 grudnia 1995 zostając jego sztucznym satelitą.Sonda została wyniesiona w przestrzeń kosmiczną przez wahadłowiec Atlantis.