Statki i stacje kosmiczne

Misja Hipparcos

Hipparcos (ang. High Precision Parallax Collecting Satellite lub Hipparcos Space Astrometry Mission) był przedsięwzięciem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) mającym na celu pomiar paralaks i ruchów własnych gwiazd.

Czytaj więcej...

Próbnik Huygens

Sonda Cassini to sonda wysłana przez Europejską Agencję Kosmiczną ESA wspólnie z NASA i Włoską Agencją Kosmiczną w celu zbadania Saturna i jego księżyców. Sonda składa się z dwóch głównych elementów: orbitera Cassini oraz próbnika Huygens (czyt.: Hojhens). Pojazd wystrzelono w 1997 roku przy pomocy rakiety nośnej Titan IV, wszedł on na orbitę Saturna 1 lipca 2004.

Czytaj więcej...

Wywiad z dr Pawłem Kabacikiem

Dr Paweł Kabacik, pracownik naukowy w Instytucie Telekomunikacji, Teleinformatyki i Akustyki Politechniki Wrocławskiej, został zaproszony do udziału w projekcie budowy anten ARISS przez ESA. Anteny zainstalowano w laboratorium modułu Columbus, które zostało wyniesione na stację ISS dnia 7 lutego 2008.

Czytaj więcej...

Sztuczne satelity

Sztuczny satelita to statek kosmiczny (z załogą lub bez załogi) poruszający się po orbicie wokół ciała niebieskiego. Najliczniejszą grupę stanowią sztuczne satelity Ziemi. Astronomowie wynieśli również w przestrzeń kosmiczną sztuczne satelity Księżyca, Marsa, Wenus, Słońca. Sonda Galileo w 1995 stała się sztucznym satelitą Jowisza.

Czytaj więcej...

Sputnik 1 - pierwszy sztuczny satelita

Pierwszy sztuczny satelita Ziemi to Sputnik 1, który Rosjanie wystrzelili na orbitę okołoziemską 4 października 1957. Sputnik 1 pozostał na orbicie do 4 stycznia 1958. Start pierwszego sztucznego satelity Sputnika I rozpoczął wyścig kosmiczny między ZSRR i USA, który zaowocował lądowaniem człowieka na Księżycu w 1969 roku.

Czytaj więcej...

Sonda Galileo

Sonda kosmiczna Galileo została wystrzelona 18 października 1989 w celu zbadania Jowisza i jego księżyców. Sonda należała do amerykańskiej agencji kosmicznej NASA, dotarła na orbitę Jowisza 7 grudnia 1995 zostając jego sztucznym satelitą.Sonda została wyniesiona w przestrzeń kosmiczną przez wahadłowiec Atlantis.

Czytaj więcej...

Płyty termiczne wahadłowców, wady i zalety

Wpływ tarcia powietrza na wahadłowiec niegdyś bywał zaniedbywany. Dziś wiemy, że tarcie ma ogromny wpływ na lot. Aby poradzić sobie z problemem tarcia inżynierowie NASA rozwijają technologię piaskowych płyt termicznych, które projektuje się w celu stawienia czoła temperaturom do 2 600 stopni Fahrenheita (1 426,67 °C).

Czytaj więcej...

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) - I

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna powstała w wyniku połączenia projektów budowy rosyjskiej stacji Mir 2, amerykańskiej Freedom oraz europejskiej Columbus. W listopadzie 2000 roku na ISS dotarła pierwsza stała załoga w składzie: William Shepherd, Jurij Gidzenko oraz Siergiej Krikalow.

Czytaj więcej...

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) - II

Marzenia wielu pokoleń ludzi o zamieszkaniu w kosmosie spełniają się za naszego życia. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (skrót ISS z ang. International Space Station) to pierwsza stacja kosmiczna wybudowana przy współudziale finansowym i naukowym wielu krajów. Budowa stacji rozpoczęła się 20 listopada 1998 roku. Stany Zjednoczone, Europejska Agencja Kosmiczna, Rosja, Japonia, Kanada i Brazylia doszły do porozumienia i rozpoczęły największe przedsięwzięcie w historii eksploracji i poznawania kosmosu.

Czytaj więcej...