Merkury i opozycja Saturna

Merkury i opozycja Saturna - AstronomiaDzisiaj wieczorem miłośnicy astronomii mają prawdziwą ucztę. Na przystawkę otrzymamy koniunkcję Merkurego z młodziutkim Księżycem, danie główne - to opozycja Saturna.

Merkury jest dość specyficzną planetą jeśli chodzi o obserwacje, gdyż tylko kilka razy w roku mamy możliwość aby ją zobaczyć, a w towarzystwie Księżyca jeszcze rzadziej.
W tym roku drugiej szansy mieć już nie będziemy, dlatego niecałe 45 minut po zachodzie Słońca spójrzmy nisko na niebo między zachodnim i północno-zachodnim horyzontem. Naturalny satelita Ziemi znajdował się będzie na wysokości 7°. 3° pod nim znajdzie się Merkury, który będzie jeszcze trudniejszy do odszukania na niebie, ponieważ Słońce w tym momencie będzie tylko 5° pod horyzontem i niebo jeszcze będzie jasne.

Najlepiej wybrać się na otwartą przestrzeń, gdzie nie będą nam przeszkadzać zabudowania i drzewa. Ujrzymy Merkurego ponad którym pojawi się bardzo cienki rogalik. To będzie Księżyc zaledwie dobę po nowiu.

Czasu na obserwacje i robienie zdjęć będzie bardzo niewiele, bo oba obiekty szybko schowają się za horyzont. W następnych dniach będzie jeszcze szansa na zobaczenie Merkurego już bez towarzystwa Księżyca, ale trzeba się liczyć z tym, że najbliższa Słońcu planeta będzie znajdować się coraz niżej nad horyzontem.

Opozycja Saturna ma to miejsce wtedy, kiedy planeta z pierścieniami znajduje się dokładnie naprzeciw Słońca. To oznacza, że góruje wysoko nad horyzontem dokładnie o północy i wówczas też jest najjaśniejsza. Jasność widzialna Saturna osiągnie najbliższej nocy 0,4 magnitudo, znajdując się w gwiazdozbiorze Panny. Zjawisko to występuje raz w roku.

Odsłony: 13503
Kategoria: