Niebo w maju 2014

Niebo w maju 2014W maju warto spojrzeć w niebo. Będzie można bowiem obserwować kilka ciekawych planet: Merkurego, Marsa i Saturna oraz Plutona. W maju dzień jest coraz dłuższy i przybywa go łącznie ponad godzinę. W maju Słońce wstępuje w znak Bliźniąt.

Kolejność faz Księżyca w maju:
pierwsza kwadra - 7 maja o godz. 5.15,
pełnia - 14 maja o godz. 21.16,
ostatnia kwadra - 21 maja o godz. 14.59
nów - 28 maja o godz. 20.40.

Najbliżej Ziemi Srebrny Glob znajdzie się 18 maja o godz. 12.21, a najdalej 6 maja o godz. 12.21.


Merkury widoczny jest godzinę po zachodzie Słońca około 8 stopni nad północno-zachodnim horyzontem.

Wenus jest w maju praktycznie niewidoczna. Możemy ją dojrzeć nad ranem. Godzinę przed wschodem Słońca widać ją zaledwie 2-3 stopnie nad wschodnim horyzontem, dlatego mimo bardzo dużej jasności (-4 magnitudo pod koniec tygodnia) nie jest ona łatwa do odnalezienia. Przez teleskopy można próbować dostrzec tarczę Wenus.

Mars świeci całą noc w gwiazdozbiorze Panny, nieopodal jasnej, biało-błękitnej Spiki. Planeta wciąż jest jasna a jej blask w maju zmniejsza się od -1,2 do -0,5 magnitudo. Można ją obserwować przez prawie całą noc, jednak obecnie szybko oddala się on od Ziemi i ma to duży wpływ na jej jasność i rozmiary kątowe.
11.05 - koniunkcja Księżyca z Marsem.

 
Jowisz jest już w dość małej odległości kątowej od Słońca, przez co warunki jego widoczności będą się w maju bardzo wyraźnie pogarszać. Jasność największej planety Układu Słonecznego spadła już poniżej -2 magnitudo, a jej tarcza zmniejszyła swoje rozmiary do 34". 31.05, w ostatni majowy wieczór, Księżyc będący 3 doby po nowiu spotka się ponownie z Jowiszem, świecącym wówczas coraz słabiej za sprawą zbliżania się do Słońca.

Saturn świeci całą noc w gwiazdozbiorze Wagi, a jego blask sięga 0,1 magnitudo, a więc jasności porównywalnej z najjaśniejszymi gwiazdami na niebie. W związku z opozycją jasność i rozmiary kątowe osiągają teraz maksimum podczas tego sezonu obserwacyjnego Saturna. Do obserwacji warto użyć lunety lub teleskopu. Już przy powiększeniu 20-30 razy dojrzymy piękne pierścienie Saturna i jego najjaśniejsze księżyce.
14.05, w cztery dni po opozycji planety z pierścieniami, nastąpi koniunkcja z Księżycem będącym idealnie w pełni. Zjawisko będzie widoczne przez całą noc, z najkorzystniejszymi warunkami około godz. 22:30.

Uran - w maju niewidoczny.

Neptun - praktycznie niewidoczny i jego obserwacje w maju są bardzo trudne.


W dniach 19 kwietnia - 28 maja aktywny jest rój Eta Aquarydów, związany z kometą Halley'a. Maksimum aktywności wypada w ok. 5-6 maja. Jednak w naszych szerokościach geograficznych obserwacje Eta Aquarydów są bardzo trudne. Aby oglądać je w pełnej krasie trzeba wybrać się w okolice leżące bliżej równika.

Odsłony: 4019