Niebo w sierpniu 2012

Niebo w sierpniu 2012Sierpień jest jednym z najciekawszych astronomicznie miesięcy w roku. Niewątpliwie zawdzięcza to Perseidom. W sierpniu deklinacja Słońca nadal maleje, w związku z czym dni są coraz krótsze, a noce coraz dłuższe, dlatego dłużej niż w czerwcu i lipcu będziemy mogli podziwiać nocne niebo.


1 sierpnia Słońce wzejdzie o godzinie 4:57, a zajdzie o 20:27. 31 sierpnia wzejdzie o 5:46, a zajdzie o 19:26. W sierpniu Słońce wstępuje w znak Panny.


Księżyc

pełnia - 2 sierpnia o godz. 5:28,
ostatnia kwadra - 9 sierpnia o godz. 20:55,
nów - 17 sierpnia o godz. 17:54,
pierwsza kwadra - 24 sierpnia o godz. 15:53
oraz ponownie pełnia - 31 sierpnia o godz. 15:58.

Księżyc znajdzie się najbliżej Ziemi 23 sierpnia o godzinie 21:40, najdalej nas 10 sierpnia o 12:53.


Planety

Merkury świeci na porannym niebie, godzinę przed wschodem Słońca na wysokości około 5 stopni nad północno-wschodnim horyzontem. Planeta będzie najlepiej widoczna w drugiej połowie miesiąca.

Wenus widoczna jest godzinę przed wchodem Słońca ponad 20 stopni nad wschodnim horyzontem. Planeta jest bardzo jasna, dlatego nie sposób jej pomylić z żadnym innym obiektem na niebie. 13 sierpnia planeta znajdzie się w odległości 33 minut kątowych od Księżyca.

Mars będzie w sierpniu trudny do obserwacji. W pierwszej połowie miesiąca można go jeszcze szukać pół godziny po zachodzie Słońca około 10 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem w gwiazdozbiorze Panny. Mars świeci obecnie z jasnością +1,1 magnitudo, zaś jego tarcza ma średnicę mniejszą niż 6" oraz fazę 90%.

Jowisz wschodzi około pół godziny po północy, czyli ponad 4 godziny przed Słońcem. W sierpniu będzie świecił około 40 stopni nad horyzontem w gwiazdozbiorze Byka. Największa planeta krążąca wokół Słońca świeci obecnie z jasnością obserwowaną -2,1 magnitudo. 11 sierpnia planeta znajdzie się w odległości tylko 7 minut kątowych od Srebrnego Globu.

Saturn znajduje się nisko nad południowo-zachodnim horyzontem w gwiazdozbiorze Panny. Jednak warunki do jego wieczornej obserwacji w ciągu miesiąca będą się pogarszać. Planetę z pierścieniami można zobaczyć już tylko w pierwszej połowie sierpnia, ponieważ z biegiem dni będzie się znajdować coraz niżej nad horyzontem i będzie znikać w blasku zorzy wieczornej.

Uran jest dobrze widoczny w gwiazdozbiorze Ryb.

Neptun świeci w gwiazdozbiorze Wodnika. Do jego obserwacji warto użyć lornetki lub innego instrumentu optycznego.


Meteory


Od 17 lipca do 24 sierpnia promieniują słynne Perseidy (PER), rój związany z kometą 109P/Swift-Tuttle, o najbardziej regularnej corocznej aktywności. W tym roku główne maksimum będzie miało miejsce 12 sierpnia w godzinach od 14 do 16:30. Niestety dla obserwatorów w Polsce jest to czas wyjątkowo niekorzystny. Warto jednak obserwować je przede wszystkim w nocy z 12 na 13 sierpnia i zwłaszcza kilka godzin po przewidywanym maksimum, z 13 na 14 sierpnia.

Od 3 do 25 sierpnia możemy także obserwować bardzo wolne meteory z roju kappa-Cygnidów (KCG). Maksimum ich aktywności przypada 17 sierpnia. Rój jest mało aktywny, mało znany i wymaga obserwacji. W tegorocznych obserwacjach nie będzie przeszkadzał Księżyc będący w nowiu.

Odsłony: 4247