Całkowite zaćmienie Słońca 1 sierpnia 2008

Całkowite zaćmienie Słońca 1 sierpnia 2008 - Astronomia

1 sierpnia 2008 roku nastąpi całkowite zaćmienie Słońca i już teraz ... kilka tygodni wcześniej budzi zainteresowanie na całym świecie. Zaćmienia Słońca od dawna fascynowały ludzi. W starożytności, a także w późniejszych kulturach, zaćmieniom Słońca przypisywane były pewne własności, legendy.

Całkowite zaćmienia Słońca przerażały ludzi, gdyż nie mogli oni sobie wyobrazić, jak Słońce może nagle znikać w ciągu dnia i niebo przesłaniać się w ciągu kilku minut. Jednakże, duchowe przypisywanie zaćmień Słońca jest teraz w dużej mierze lekceważone.
Także dziś, choć nauka poznała fenomen zaćmienia dogłębnie, widok Słońca znikającego z firmamentu w ciągu dnia budzi emocje, wyzwala zaciekawienie astronomią nawet u laików, a zdarza się, że i przeraża, i budzi lęk przed nadejściem Niewiadomego.

Całkowite zaćmienie Słońca 1 sierpnia 2008 - Astronomia

Zaćmienie Słońca, choć jest zjawiskiem tak spektakularnym i intrygującym, przebiega według bardzo prostych zasad tzw. mechaniki nieba. Następuje ono wtedy, gdy Księżyc znajduje się pomiędzy Ziemią i Słońcem. Ta konfiguracja może się pojawić tylko podczas nowiu Księżyca, gdy Słońce i Księżyc są w koniunkcji widocznej z Ziemi. wtedy na nasłonecznioną (dzienną) półkulę naszej planety pada gigantyczny w swych rozmiarach cień Księżyca.

1 sierpnia 2008 roku nastąpi całkowite zaćmienie Słońca i już teraz ... kilka tygodni wcześniej budzi zainteresowanie na całym świecie.

Zaćmienie pełne, zwane też całkowitym jest najbardziej fascynującym zjawiskiem. Widoczne jest ono dla obserwatora tylko wówczas, gdy znajdzie się on w w miejscu na Ziemi, w którym cień Księżyca całkowicie przysłania tarczę Słońca. Miejsce to można wyobrazić sobie jako długi pas o szerokości ponad 200 km.

Całkowite zaćmienie Słońca 1 sierpnia 2008 - Astronomia

Jak widać na zamieszczonej mapce, pas całkowitego zaćmienia Słońca w dniu 1 sierpnia rozpocznie swoją wędrówkę w Kanadzie Północnej, na Wyspie Wiktorii. Następnie, przechodząc przez północną Grenlandię, po przekroczeniu Oceanu Arktycznego, poprzez Nową Ziemię wejdzie na kontynent Azji na półwyspie Jamal, przechodząc następnie wzdłuż Uralu na zachodnią Syberię. Następnie pas zaćmienia przejdzie wzdłuż granicy mongolsko-chińskiej i wkroczy do Chin. Zaćmienie zakończy się 1 sierpnia 2008 o godzinie 11:21 w środkowych Chinach koło miasta Luohe.
Centralna faza zaćmienia w średnie południe nastąpi 1 sierpnia 2008 o godzinie 10:21:08 na południe od półwyspu Jamal.
Maksymalny czas trwania fazy całkowitej dla obserwatora na Ziemi będzie wynosił 2 minuty 27 sekund.
Częściowe fazy zaćmienia będą widoczne praktycznie w całej Azji (z wyjątkiem Indonezji), w prawie całej Europie (z wyjątkiem Hiszpanii, Włoch i Grecji) oraz na północnym Atlantyku.
Zaćmione Słońce znajdzie się więc w polu widzenia milionów ludzi spragnionych mocnych wrażeń!

Zaćmienie częściowe w Polsce

Niestety w Polsce nie będziemy świadkami zaćmienia całkowitego. Jednak mamy to szczęście, że wprawdzie w niewielkiej fazie (ale zawsze) ale będziemy mieli możliwość obserwacji zaćmienia częściowego. Następną taką okazję będziemy mieli bowiem dopiero 15 stycznia 2010 roku.

W najlepszej sytuacji podczas zaćmienia będą obserwatorzy znajdujący się na Suwalszczyźnie, gdyż tam zaćmienie będzie w największej fazie wynoszącej 0,409 a tarcza Księżyca zakryje tarczę Słońca w około 30 procentach. Najgorzej będą mieli obserwatorzy znajdujący się w okolicach naszych południowych granic z Czechami. Tam faza zaćmienia wyniesie tylko ok. 0,2498 a Księżyc zakryje Słońce tylko w 14 procentach. Jest więc jeszcze czas by zmienić miejsce obserwacji :).

Aby obejrzeć zjawisko najwcześniej muszą wstać śpiochy z okolic Świnoujścia bowiem tam zaćmienie rozpocznie się najwcześniej o godz. 10:42:25. Najdłużej zaś bo do godz. 12:54:11 z obserwacji będzie można cieszyć się przy granicy z Białorusią, w pobliżu Krynek koło Białegostoku.

Zaćmienia zdarzają się nawet kilka razy do roku, rzecz jednak w tym, że najczęściej przebiegają one nad powierzchnią mórz i oceanów, utrudniając tym samym obserwację. Tym razem jednak zaćmienie będzie przebiegało w dużej mierze nad lądem. Najlepsze w rozumieniu najdłuższe zaćmienie nastąpi w północnej Rosji (w okolicy miasta Nadym). Statystycznie jednak szansa na bezchmurne niebo może być w południowej Rosji na granicy z Mongolią, w Mongolii i Chinach.

Zaćmienia Słońca oprócz tego, że są pięknym, fascynującym zjawiskiem astronomicznym. Są także przedmiotem zainteresowania naukowców, którzy wykorzystują nadarzającą się w czasie zaćmienia okazję do przeprowadzenia wielu eksperymentów i obserwacji. Szczególną rolę odgrywają tu badania tzw. korony Słońca - owej srebrzysto-złotej poświaty otaczającej zaćmioną tarczę naszej gwiazdy. Astronomowie i astrofizycy badają też pole magnetyczne Słońca i związane z nim zjawisko wiatru słonecznego - emisji cząstek z powierzchni gwiazdy.

Całkowite zaćmienie Słońca 1 sierpnia 2008 - Astronomia

Dodatkowym "gratisem" do zaćmienia będzie wyjątkowa koniunkcja czterech planet. Merkury, Wenus, Saturn i Mars ustawią się prawie w jednej linii. Dodatkowo Merkury będzie tak blisko Słońca, że w zależności od długości ekspozycji może nawet zniknąć w blasku korony słonecznej.

Całkowite zaćmienie Słońca 1 sierpnia 2008 - Astronomia

Kolejne częściowe zaćmienia Słońca widoczne w Polsce:

  • 15 stycznia 2010 roku
  • 4 stycznia 2011 roku
  • 20 marca 2015 roku


Kolejne obrączkowe zaćmienia Słońca widoczne w Polsce:

  • 13 lipca 2075 roku
  • 23 lipca 2093 roku


Najbliższe całkowite zaćmienie Słońca widoczne w Polsce:

  • 7 października 2135 roku

Całkowite zaćmienie Słońca 1 sierpnia 2008 - Astronomia

Zaćmienia Słońca na najbliższe lata

Odsłony: 72962
Kategoria: