Burnell Bell Jocelyn

Burnell Bell Jocelyn - urodziła się 15 lipca 1943 roku w Belfaście w Irlandii Północnej jako Susan Jocelyn Bell. Była najstarszą z czwórki dzieci. Jej ojciec, architekt, pracował krótko w obserwatorium w Armagh w Irlandii Północnej. Miała wtedy możliwość odwiedzania obserwatorium i zadawania wielu pytań jego pracownikom. Po ukończeniu kwakierskiej szkoły z internatem dla dziewcząt w Yorku w Anglii chciała zostać radioastronomem.

Zwróciła się więc o radę do Bernarda Lovella z obserwatorium radioastronomicznego w Jordell Bank w hrabstwie Cheshire w Anglii. Poradził jej, by studiowała fizykę lub elektronikę. Po ukończeniu fizyki na uniwersytecie przeniosła się na studia doktoranckie, gdzie przyłączyła się do zespołu pięciu innych osób, który przez dwa lata budował radioteleskop do obserwacji kwazarów. Teleskop rozpoczął pracę w lipcu 1967 roku. 28 listopada zarejestrowano sygnały niezidentyfikowanego obiektu. Sygnał zanikł na kilka tygodni, a następnie pojawił się znowu. W styczniu 1968 roku zespół opublikował pracę, informującą o odkryciu pulsara.
Jocelyn Bell została docentem uniwersytetu w Southampton w Anglii, zajmując się badaniem promieniowaniem gamma. Po ślubie zmieniła nazwisko na Bell Burnell.
W 1989 roku za odkrycie pulsarów otrzymała w Londynie medal Herschela, przyznawany przez Królewskie Towarzystwo Astronomiczne. 2 lata później porzuciła pracę w Królewskim Obserwatorium, by zostać profesorem fizyki uniwersytetu Otwartego w Milton Keynes w Anglii.

 

Odsłony: 3269
Kategoria: