Collins Michael

Collins Michael - urodził się 31 października 1930r. w Rzymie we Włoszech. W 1952r. ukończył Akademię Wojskową Stanów Zjednoczonych w West Point w Nowym Yorku. Następnie został pilotem doświadczalnym.
W grudniu 1965 r. Collins został pilotem rezerwowym misji Gemini 7 lotu kosmicznego, który trwał 13 dni. Misje Gemini pozwoliły zdobyć doświadczenia w zakresie długotrwałych lotów kosmicznych i spotkań statków w przestrzeni, co było konieczne przed pierwszą podróżą na Księżyc.


18 lipca 1966r. został wystrzelony w kosmos jako pilot Gemini 10. On i John Young wykonali 43 pełne okrążenia wokół Ziemi. Załoga pomyślnie połączyła się ze statkiem Agena wystrzelonym wcześniej. Collins wyszedł na spacer w przestrzeni kosmicznej i wydostał pakiet doświadczalny z Ageny. W 1968 roku Collins został odsunięty od misji Apollo 8, by móc poddać się operacji kręgosłupa. Jednak 16 lipca rok później Apollo 11 razem z Michaelem Collinsem, Neilem Armstrongiem i Buzzem Aldrinem zostało wystrzelone z Ziemi w swą podróż na Księżyc.
2 lata później po ustąpieniu z NASA i lotnictwa został wicesekretarzem stanu do spraw narodowych. W kwietniu 1971 r. został dyrektorem muzeum lotnictwa w Smithsonian Institution w Waszyngtonie. W lutym 1980r. został wiceprezydentem działań polowych w Vough Corporation w Arlington w stanie Wirginia. Od 1996 roku służy jako generał – major w Rezerwach Lotnictwa Stanów Zjednoczonych.

 

Odsłony: 2915
Kategoria: