"Nadchodzą" komety Kreutza

"Nadchodzą" komety Kreutza - AstronomiaKolejna grupa bardzo jasnych komet muskających Słońce może pojawić się na naszym niebie już w najbliższych latach - informuje czasopismo "Astrophysical Journal". Komety z rodziny Kreutza, zwane inaczej muskającymi Słońce, pojawiają się na naszym niebie, przelatują bardzo blisko naszej gwiazdy macierzystej, często zderzając się z nią lub będąc przez nią rozrywanymi.

Powstanie tej rodziny wiąże się z rozpadem jednej bardzo dużej komety, do którego doszło w 1106 roku. Obiekt ten został rozerwany przez siły pływowe Słońca na kilka grup mniejszych ciał. Podobne zjawisko mieliśmy okazję obserwować w przypadku komety Shoemaker- Levy 9, która została rozerwana przez Jowisza i spadła na jego powierzchnię.

Jak wynika z najnowszej pracy Z. Sekaniny i P. Chodasa, opublikowanej w czasopiśmie "Astrophysical Journal", sznur podzielonych komet obiega teraz Słońce z okresami od 400 do 1000 lat, powodując grupowe pojawianie się bardzo jasnych komet, po którym następuje okres widoczności większej ilości, ale słabszych obiektów.

Dwie fale jasnych komet muskających Słońce, są już za nami. Widzieliśmy je pod koniec XIX wieku oraz w latach 1963-1970. Analiza statystyczna orbit tych obiektów oraz względna obfitość małych komet Kreutza odkrywanych ostatnio przez sondę SOHO, wskazują na to, że komety z lat 1963-1970 nie były ostatnią dużą grupą. Autorzy sugerują, że już w ciągu najbliższych kilku lat możemy być świadkami pojawienia się naprawdę jasnych i efektownych "gwiazd z warkoczem".
Źródło: onet

Odsłony: 4169