Niebo w listopadzie 2013

Niebo w listopadzie 2013Listopad będzie bardzo obfity w ciekawe zjawiska astronomiczne. Hybrydowe zaćmienie Słońca, dobre warunki do obserwacji kilku planet i meteory z roju Leonidów to niektóre z atrakcji dla miłośników astronomii.

3 listopada to data hybrydowego zaćmienia Słońca, w którym w części pasa zaćmienie jest widoczne jako obrączkowe, a w innej części jako całkowite. Pas całkowitej fazy przejdzie przez Atlantyk i centralną Afrykę. Fazy częściowe będą widoczne na Atlantyku, w prawie całej Afryce i w południowej Europie. Centralna faza zaćmienia nastąpi 3 listopada o godzinie 13.48 na Atlantyku, na południowy zachód od Liberii. Maksymalny czas trwania fazy całkowitej będzie wynosił 1 minutę i 39.5 sekundy.


Kolejność faz Księżyca w listopadzie:
nów - 3 listopada o godz. 13.50,
pierwsza kwadra - 10 listopada o godz. 6.57,
pełnia - 17 listopada o godz. 16.16
ostatnia kwadra - 25 listopada o godz. 20.28.

Najbliżej naszej planety Srebrny Glob znajdzie się 6 listopada o godz. 10.29, a najdalej 22 listopada o godz. 10.51.

Planety

Merkury widoczny będzie w drugiej połowie miesiąca krótko przed wschodem Słońca nisko nad południowo-wschodnim horyzontem w gwiazdozbiorze Wagi. W obserwacjach pomoże nam Saturn, który będzie systematycznie zbliżać się do Merkurego, aż 26 listopada obie planety spotkają się.

Wenus można obserwować wieczorem w gwiazdozbiorze Strzelca. Godzinę po zachodzie Słońca dojrzeć ją można kilka stopni nad południowo-zachodnim horyzontem. Jej duży blask wynoszący -4.4 magnitudo będzie ułatwiał jej odnalezienie nawet na rozświetlonym łuną zachodzącego Słońca niebie.

Mars świeci w drugiej połowie nocy w konstelacji Lwa. Jego jasność sięga 1.4 magnitudo jest więc bardzo podobna do jasności Regulusa - najjaśniejszej gwiazdy Lwa.

Jowisz zbliża się do opozycji i warunki do jego obserwacji cały czas się poprawiają. Planeta świeci z jasnością -2.4 magnitudo w gwiazdozbiorze Bliźniąt. Na obserwacje najlepiej wyjść około godziny 3 w nocy, kiedy to Jowisz będzie górował na wysokości prawie 60 stopni nad południowym horyzontem.
Jeśli nie lubimy porannych obserwacji, warto spojrzeć na niebo krótko przed północą w nocy z 21 na 22 listopada. Wówczas wysoko nad niebie wschodnim nieco na prawo od Jowisza pojawi się Księżyc między pełnią a ostatnią kwadrą.Saturn najbardziej okazale jest widoczny nad ranem na niebie południowo-wschodnim w gwiazdozbiorze Wagi.

 

Uran w dobrych warunkach jest widoczny gołym okiem i świeci w gwiazdozbiorze Ryb.

Neptun znajduje się  konstelacji Wodnika.


Komety

Listopad to czas, w którym możemy nad ranem obserwować aż cztery komety. Komety 2P/Encke, C/2013 R1 (Lovejoy) i C/2012 X1 (LINEAR) mają obecnie jasność około 8 magnitudo, a więc są kilka razy słabsze od najsłabszych gwiazd widocznych gołym okiem, ale wszystkie jaśnieją. Z obserwacjami 2P/Encke trzeba się spieszyć, bo ginie ona w blasku porannej łuny. Czwartą kometą jest zapowiadana na kometę stulecia C/2012 S1 (ISON). Na początku listopada jej jasność będzie wynosić około 9 magnitudo, ale w najbliższych tygodniach ma bardzo szybko wzrastać, dzięki czemu pod koniec miesiąca będzie można ją dojrzeć gołym okiem.


Meteory

Przez cały miesiąc można obserwować meteory z kompleksu Taurydów Północnych i Południowych, których szczyt aktywności przypada odpowiednio na: 5 i 12 listopada. Są to bardzo powolne, jasne meteory, których spada średnio pięć na godzinę. Znacznie więcej atrakcji przyniosą nam Leonidy, które swoje maksimum osiągną 17 listopada. Wówczas będzie można zaobserwować od 30 do 40 „spadających gwiazd” na godzinę.

Odsłony: 3850