Orionidy 2009

float: left; background: none repeat scroll 0% 0% #ffffff; padding: 4px; margin: 0pt 8px 0pt 0pt; border: 1px solid #DDDDDD;21 października - jak co roku przypada klasyczne maksimum aktywności roju Orionidów. Jest to jeden z najliczniejszych rojów meteorów. Jest on już aktywny od około dwóch tygodni jednak najlepsze dopiero przed nami.

Najlepiej je obserwować w drugiej połowie nocy, ponieważ wtedy radiant roju (czyli miejsce, z którego "wylatują" meteory) leżący na pograniczu konstelacji Oriona i Bliźniąt znajduje się wysoko nad horyzontem.
W tegorocznych obserwacjach nie będzie nam przeszkadzał Księżyc, gdyż nów wypadający 18 października, spowoduje, że w najciekawszym okresie warunki do obserwacji będą wyśmienite.

 

Orionidy 2009 - Astronomia


Orionidy to dosyć aktywny rój, w czasie maksimum można dostrzec około 20-30 śladów na godzinę. Podczas obserwacji nie należy patrzeć bezpośrednio w kierunku radiantu, najlepiej wodzić wzrokiem w odległości 40-50 stopni od niego tak, aby pole widzenia znajdowało się ponad 50 stopni nad horyzontem. Największej ilości spadających gwiazd powinniśmy w naszym kraju oczekiwać w godzinach 2-5 nad ranem.

Ponieważ obserwacje meteorów są najprostszymi do wykonania obserwacjami astronomicznymi, można je prowadzić "gołym okiem". Fakt ten jest przyczyną ogromnej popularności tego typu obserwacji w Polsce.

Zapraszamy do obserwacji i trzymamy kciuki za bezchmurne niebo.

Odsłony: 56824
Kategoria: