Całkowite zaćmienie Księżyca 21 lutego 2008

Całkowite zaćmienie Księżyca 21 lutego 2008 - Astronomia21 lutego 2008, w czwartkową noc mamy szansę być świadkami malowniczego zjawiska jakim będzie całkowite zaćmienie Księżyca. Występuje ono, gdy Ziemia znajduje się pomiędzy Słońcem i Księżycem będącym w pełni.

Zaćmienie to widoczne będzie w Ameryce Południowej, centralnej i wschodniej części Ameryki Północnej, na Grenlandii, w Zachodniej części Afryki, w Europie Zachodniej i Północnej oraz na Atlantyku; w zachodniej części Ameryki oraz na wschodnim Pacyfiku przy wschodzie Księżyca, oraz w pozostałej części Afryki i Europy (w tym w Polsce), w środkowej Azji i w zachodniej części Oceanu Indyjskiego przy zachodzie Księżyca.

Całkowite zaćmienie Księżyca 21 lutego 2008 - Astronomia

Zaćmienie to będzie jeszcze bardziej widowiskowe ze względu na bliską obecność Saturna i jasno niebieskiej gwiazdy - Regulusa.

Całkowite zaćmienie Księżyca 21 lutego 2008 - Astronomia


Zaćmienie półcieniowe rozpocznie się około godziny 1:35. Wtedy tarcza Księżyca w pełni zacznie wchodzić w półcień Ziemi. Będzie to jednak prawie niedostrzegalne ze względu na jasność tarczy Księżyca. Zaćmienie częściowe, które rozpocznie się o godz. 2:43 będzie już lepiej widoczne. Zaćmienie całkowite rozpocznie się o godz. 4:01 a skończy 50 minut później. Maksymalna faza nastąpi o godz. 4:26.
Tarcza Księżyca zacznie wysuwać się z zza cienia Ziemi o godz. 4:52 a o godz. 6:09 opuści go całkowicie. Potem Księżyc do godz. 7:17 będzie zbliżał się do horyzontu więc trudno będzie zaobserwować jego wędrówkę przez półcień. Jego tarcza zniknie nam z oczu o godz. 6:59.

Andre Danjon wynalazł skalę do oceny kolorystyki całkowitego zaćmienia Księżyca:

0. Bardzo ciemne zaćmienie. Księżyc jest prawie niewidoczny.

1. Ciemne zaćmienie; szary albo brązowy kolor, szczegóły trudno widoczne.

2. Głębokie czerwone albo rdzawe zaćmienie z bardzo ciemną centralną częścią i stosunkowo jasnym ciemnym brzegiem.

3. Ceglastoczerwone zaćmienie, zazwyczaj z jasnym albo żółtym brzegiem.

4. Bardzo jasne miedziawo - czerwone lub pomarańczowe zaćmienie z bardzo jasnym niebieskawym brzegiem.

Zabarwienie tarczy Księżyca zależy od stanu zachmurzenia ziemskiej atmosfery. Im więcej pary wodnej w atmosferze, tym bardziej czerwona wydaje się tarcza.

Całkowite zaćmienie Księżyca 21 lutego 2008 - Astronomia


Zaćmienie to będzie niekorzystne dla śpiochów, gdyż będzie odbywać się nad ranem i dla wielu osób myśl o ciepłej pościeli przewyższy chęć obserwacji :))))
warto jednak przezwyciężyć te "niedogodności" gdyż na następną taką okazją przyjdzie nam długo poczekać. Tak się bowiem składa, że kolejne zaćmienie Księżyca - 16 sierpnia będzie tylko częściowe.

Ważną przeszkodą będzie również wczesny wschód Słońca, bowiem już w trakcie zaćmienia całkowitego o godz. 4:49 zacznie świtać i robić się coraz jaśniej, a o godz. 6:46, czyli jeszcze przed końcem zaćmienia częściowego, Słońce pojawi się nad horyzontem.

Całkowite zaćmienie Księżyca 21 lutego 2008 - Astronomia

W odróżnieniu do zaćmień Słońca, zaćmienia Księżyca możemy oglądać bezpiecznie. Niepotrzebne są filtry ochronne a nawet teleskop. Można oglądać zaćmienie tylko "za pomocą" własnych oczu :-). Lornetka lub teleskop sprawi oczywiście, że widok będzie bardziej niepowtarzalny, gdyż będzie widoczna dokładna kolorystyka.

Zaćmienia Księżyca nadają się zarówno do obserwacji wizualnych jak i do astrofotografii. Warunkiem sprzyjającym jest jego wolniejszy przebieg niż zaćmień Słońca. Przy odpowiednim sprzęcie i poprawnym jego użytkowaniu mogą wyjść naprawdę fascynujące zdjęcia.

Zapraszamy zatem do obserwacji zaćmienia i życzymy sobie i czytelnikom bezchmurnego nieba.

Odsłony: 69712
Kategoria: