Bliźnięta

Gwiazdozbiór Bliźniąt przypomina starożytny mit o przyjaźni i miłości Kastora i Polluksa. Zodiakalni bliźniacy byli synami Zeusa i królowej Sparty – Ledy. Bracia wybrali się na wyprawę po złote runo. Kastor został wówczas zabity a Polluks nie potrafił pogodzić się z jego utratą. Zeus zamienił więc obu braci w gwiazdozbiór Bliźniąt; od tej pory już nic ich nie może rozdzielić.

Bliźnięta to zwierzyńcowy gwiazdozbiór, częściowo leżący w Drodze Mlecznej. Najjaśniejsze jego gwiazdy Kastor i Polluks są do siebie zupełnie niepodobne. Bliższy Polluks jest samotnym olbrzymem pomarańczowym i w ogóle mało interesującym obiektem, Kastor natomiast należy do najciekawszych gwiazd na niebie. W lunecie rozpada się na dwie niebieskawe gwiazdy (Kastor A i Kastor B), a opodal nich znajduje się czerwonawy karzeł (Kastor C). Gwiazdy A i B obiegają wspólny środek ciężkości raz na trzysta czterdzieści lat, odległy zaś karzeł C potrzebuje aż kilku tysięcy lat, by obiec obie niebieskie gwiazdy.
Konstelacja Bliźniąt należy do bardzo pięknych i charakterystycznych dla północnego nieba. Zajmuje obszar ponad 510 stopni kwadratowych i zawiera ok. 70 gwiazd widzialnych gołym okiem. Z kilku jasnych gromad otwartych w Bliźniętach najokazalsza jest M 35, którą łatwo widać gołym okiem. Zajmującym obiektem teleskopowym jest mgławica Eskimos.

BliźniętaOdsłony: 7988