Niebo we wrześniu 2013

Niebo we wrześniu 2013Coraz krótsze dni i ciemniejsze noce przy sprzyjającej pogodzie stwarzają wspaniałą okazję do podziwiania najbardziej rozgwieżdżonego nieba w roku. Dzieje się tak za sprawą Drogi Mlecznej, której wstęga wysoko wznosi się na wrześniowym firmamencie. Co oprócz niej warto zobaczyć w tym miesiącu?

Słońce

Ponieważ deklinacja Słońca maleje, dni stają się coraz krótsze. Słońce wstąpi 22 września o godzinie 22:44 w znak Wagi, co oznacza rozpoczęcie się astronomicznej jesieni.

Księżyc

Kolejność faz Księżyca we wrześniu:
nów - 5 września o godz. 13.36,
pierwsza kwadra - 12 września o godz.19.08,
pełnia - 19 września o godz. 13.13
i ostatnia kwadra - 27 września o godz. 5.56.

Najbliżej Ziemi Srebrny Glob znajdzie się 15 września o godz. 18.35 (367387 km), a najdalej (404308 km) - 27 września o godz. 20.18.


Merkury znajduje się we wrześniu blisko Słońca i jego obserwacje w tym miesiącu nie są możliwe.

Wenus zachodzi około godziny po zachodzie Słońca i tylko dzięki jej dużej jasności można próbować ją dojrzeć w blasku łuny zachodzącego Słońca. Jednak obserwacje te są coraz trudniejsze z powodu jej coraz mniejszej wysokości nad horyzontem (gwiazdozbiór Panny). Obecnie Wenus świeci blaskiem -4 wielkości gwiazdowe, a jej tarcza ma średnicę 16" i fazę 71%.
W czwartek 5 września i piątek 6 września Wenus minie Spikę, czyli najjaśniejszą gwiazdę Panny. Wieczorem odległość między tymi ciałami niebiańskimi będzie wynosić nieco ponad 100 minut kątowych, a więc mniej więcej 3 średnice Słońca, czy Księżyca. W niedzielę 8 września Wenus od Saturna będzie dzieliło około 11°.

Mars nadal widoczny jest przed świtem wysoko nad wschodnim horyzontem w gwiazdozbiorze Raka na wysokości ponad 20 stopni. W okolicach 8 września posiadacze standardowych lornetek będą mieli ponowną okazję do obserwacji przejścia Czerwonej Planety na tle gromady otwartej gwiazd M44 (Żłóbek).

Jowisz coraz wyraźniej zwiększa swoją jasność. Rankiem widać go około 40 stopni nad wschodnim horyzontem. W pierwszym tygodniu września będzie on świecił blaskiem -2,1 wielkości gwiazdowej, a jego tarcza będzie mieć średnicę 35". Warto użyć lunety lub teleskopu, aby podziwiać jego tarczę i księżyce.

Saturn widoczny jest jeszcze przez pierwszą połowę miesiąca około godzinę od zachodu Słońca. Choć o dobrych warunkach dla obserwacji teleskopami trudno już mówić. Sezon na jego obserwacje kończy się więc przez najbliższe kilkanaście tygodni nie odnajdziemy go na niebie.

Uran widoczny jest przez całą noc w gwiazdozbiorze Ryb. Na początku października planeta będzie w opozycji. Jasność Urana na poziomie 5,7 mag. czyni go obiektem dostępnych dla małych lornetek, pod warunkiem, że znamy dokładne położenie planety na tle gwiazd.

Neptun był w opozycji 27 sierpnia, więc warunki do jego obserwacji są bardzo dobre. Planeta świeci z maksymalną jasnością 7,6 mag. w gwiazdozbiorze Wodnika, a jej widoczność rozciąga się na całą noc.

We wrześniu nie ma żadnego bardzo dużego roju meteorów.

Odsłony: 5753