Merkury, Wenus i Saturn nad Piramidami - raz na 2737 lat

Merkury, Wenus i Saturn nad Piramidami - raz na 2737 latAstronomowie i turyści z całego świata debatują i oczekują na 3 grudnia 2012. Tego dnia, a właściwie w nocy przed wschodem słońca ma nastąpić coś, co zdarza się raz na 2737 lat. Planety Merkury, Wenus i Saturn mają wtedy objawić się w jednej linii, idealnie nad piramidami w Gizie.

Sceptycy wątpią w widowiskowość tego zrównania planet, ale astronomowie potwierdzają, że 3 grudnia dojdzie do bliskiej koniunkcji Merkurego, Wenus i Saturna, a ich widok tuż przed wschodem słońca stworzy niezapomniane tło dla egipskich piramid.

Ale czy podobne zjawiska występują raz na 2737 lat? Różne źródła podają, że po raz ostatni wyrównanie Merkurego, Wenus i Saturna miało miejsce w… 2005 roku, z kolei Merkurego, Wenus i Jowisza w marcu 2012.

Błędnie zjawisko to pokazują zdjęcia takie jak to, zamieszczone masowo w internecie.

Merkury, Wenus i Saturn nad Piramidami - raz na 2737 lat

Gdyby 3 grudnia spojrzeć na piramidy z miejsca, które ukazuje zdjęcie, to zrównanie planet… będziemy mieć za plecami, a nie nad piramidami… by faktycznie zobaczyć to niezapomniane zjawisko, patrzeć nań należy z północnego zachodu, a wtedy najmniejsza z piramid będzie z naszej prawej, a nie lewej strony jak pokazuje większość wizualizacji…

Merkury, Wenus i Saturn nad Piramidami - raz na 2737 lat

Zwrócić też należy uwagę na fakt, iż w rzeczywistości na niebie planety znajdą się dużo wyżej nad piramidami oraz pod dużo ostrzejszym kątem, aniżeli sądzić można po publikowanych dotąd symulacjach. Aby więc obejrzeć to zjawisko należy być w lekkim oddaleniu by móc dostrzec układ planet ponad wierzchołkami jednego z Siedmiu Cudów Świata.

Czy warto więc to oglądać? Oczywiście, że tak! Będzie to zjawisko na swój sposób wyjątkowe, a przepiękny widok warto nie tylko zobaczyć, ale również uwiecznić. Pamiętać trzeba tylko o tym by odpowiednio się ustawić, to znaczy patrzeć na południowy wschód z północnego zachodu, tak jak pokazuje strzałka na załączonym zdjęciu. Idealny punkt do obserwacji znajduje się w pobliżu punktu widokowego lub z najbliższych dzielnic mieszkaniowych, które znajdują się na północny zachód od Piramid od strony Al Fauom Desert Road.

Merkury, Wenus i Saturn nad Piramidami - raz na 2737 lat

 

 

Źródło: harm-el-sheikh.pl

Odsłony: 72225