Hubble wykonuje nowe zdjęcie Jowisza

Hubble wykonuje nowe zdjęcie JowiszaDzięki obserwacjom Teleskopu Hubble’a agencje kosmiczne NASA i ESA stale wzbogacają się o nowe zdjęcia planet naszego układu.


Na nowym zdjęciu wykonanym 27 czerwca 2019 r. widzimy słynną Wielką Czerwoną Plamę i bardziej intensywną paletę kolorów w chmurach przemieszczających się w burzliwej atmosferze planety niż kiedykolwiek wcześniej. Kolory i ich zmiany dostarczają ważnych wskazówek na temat procesów zachodzących w atmosferze Jowisza.

Podobnie jak w przypadku poprzednich zdjęć Jowisza wykonanych przez Hubble’a oraz innych obserwacji z teleskopów naziemnych, nowe zdjęcie potwierdza, że ​​ogromny cyklon, który szaleje na powierzchni Jowisza od co najmniej 150 lat, nadal się kurczy. Wciąż nie wiemy dlaczego tak się dzieje, więc Hubble będzie nadal obserwował Jowisza w nadziei, że naukowcy będą w stanie rozwiązać tę burzową zagadkę. Znacznie mniejsze burze pojawiają się na Jowiszu jako białe lub brązowe owale, które mogą istnieć zarówno kilka godzin jak i ciągnąć się przez stulecia.

 

Hubble wykonuje nowe zdjęcie Jowisza

Dzięki programowi OPAL, Teleskop Hubble’a może koncentrować się na obserwacji planet zewnętrznych, co umożliwia dostęp do nowych map oraz danych, dzięki którym możemy zrozumieć działania i zmiany atmosfery Ziemi oraz innych planet Układu Słonecznego.Więcej informacji znajdziecie na stronie NASA.

Odsłony: 14568
Kategoria: