Kometa Holmes oddala się lecz nadal olśniewa

Kometa Holmes oddala się lecz nadal olśniewaJuż prawie 3 tygodnie trwa okres obserwacji komety Holmes. Zaskoczyła ona obserwatorów na całym świecie stając się wystarczająco jasną by móc ją zobaczyć gołym okiem. Kometa Holmes obecnie znajduje się w odległości ok 150 milionów mil (245 milionów km) od Ziemi i 230 milionów mil (370 milionów km) od Słońca.

17P/Holmes krąży po eliptycznej orbicie o okresie obiegu 6.88 roku w średniej odległości 3.6 jednostki astronomicznej i nigdy nie zbliża się do naszej dziennej gwiazdy bliżej niż na 2.05 j.a. To stosunkowo duże odległości. Mimo, iż ponad tydzień temu popisała się ona rekordowym wzrostem jasności, wciąż jasno świeci na naszym niebie będąc obiektem dostępnym gołym okiem.

Kometa jest widoczna w gwiazdozbiorze Perseusza, dość blisko najjaśniejszej gwiazdy z tej konstelacji o nazwie Mifrak. Warto dodać, że kometa niewiele ustępuje jej jasnością. Kometa jest widoczna całą noc, górując w Polsce w okolicach północy i to prawie w zenicie! Trudno wyobrazić sobie lepsze warunki do obserwacji tym bardziej, że dodatkowo Księżyc zbliża się teraz do nowiu.

Kometa Holmes oddala się lecz nadal olśniewa

Kometa sprawiła wszystkim dużą niespodziankę. Przed 23 października 17P/Holmes była obiektem o jasności około 17 wielkości gwiazdowych, co powodowało, że można było ją obserwować tylko przed duże teleskopy. W dniach 23-24 października popisała się rekordowym pojaśnieniem - jej blask wzrósł prawie pół miliona razy - tak że obecnie jest efektownym obiektem bez problemów widocznym gołym okiem. Kometa ma wygląd "gwiaździsty" i można ją dostrzec jako "żółtawą gwiazdę". Kometa Holmes nie ma charakterystycznego dla komet ogona.

Kometa Holmes oddala się lecz nadal olśniewa

Jeśli więc pogoda dopisze warto wybrać się na podziwianie tej niezmiernie ciekawej komety. Początkowo rozmiar jej otoczki na niebie był mały i trudno było odróżnić ją od innych gwiazd. Obecnie otoczka, podziwiana z ciemnych miejsc lub widoczna na zdjęciach, ma rozmiar tarczy Księżyca. Kometę trudno więc pomylić z gwiazdą, bo jest już obiektem wyraźnie rozmytym. To już zapewne końcówka jasności komety więc zachęcamy do obserwacji i fotografowania.
Życzymy udanego w obserwacje weekendu z bezchmurnym niebem :)

Odsłony: 11556
Kategoria: