Hubble świętuje 100 000 podróży dookoła Ziemi

Hubble świętuje 100 000 podróży dookoła Ziemi - AstronomiaDzisiaj, 11 sierpnia Kosmiczny Teleskop Hubble'a po raz 100 000 okrąży Ziemię od momentu umieszczenia na orbicie przez prom kosmiczny Discovery 24 kwietnia 1990 roku. W ciągu całej swojej misji HST do utrzymania się na orbicie wykorzystywał tylko ziemską grawitację, choć rozmiarami teleskop odpowiada samochodowi osobowemu.

W czasie tych 18 lat Kosmiczny Teleskop Hubble'a przebył 4,38 miliarda kilometrów co odpowiada na przykład 5,7 tys. powrotnym lotom na Księżyc.

Od momentu wystrzelenia w 1990 roku, teleskop stał się jednym z najważniejszych przyrządów w historii astronomii. Był odpowiedzialny za wiele przełomowych obserwacji oraz pomógł astronomom w lepszym zrozumieniu wielu fundamentalnych problemów astrofizyki. Orbitalne obserwatorium należy do dwóch największych na świecie agencji kosmicznych - amerykańskiej Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) i Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Świętując imponujący wynik, Space Telescope Science Institute opublikował nowe zdjęcie przedstawiające tworzenie się gwiazdy na Drodze Mlecznej. Zaobserwowana mgławica znajduje się w Wielkim Obłoku Magellana, w odległości 170 000 lat świetlnych od Układu Słonecznego. Szerokość sfotografowanego obszaru można określić w przybliżeniu na 100 lat świetlnych. Obiekt ten leży w rejonie gromady NGC 2074 oraz Mgławicy Tarantula. Sfotografowana mgławica powstał najprawdopodobniej w wyniku wybuchu supernowej. Spośród tych rejonów gwiazdotwórczych w Grupie Lokalnej galaktyk, które udało się dotychczas zaobserwować, jest jednym z najbardziej aktywnych. Zdjęcie sprawiające wrażenie trójwymiarowego przedstawia materię, która zdaje się układać w kształty przypominające doliny i wzniesienia, a w rzeczywistości jest burzliwym inkubatorem, w którym rodzą się nowe gwiazdy.

 

Hubble świętuje 100 000 podróży dookoła Ziemi - Astronomia

Źródło: NASA

Następcą teleskopu Hubble'a ma być Teleskop Kosmiczny Jamesa Webba (od imienia wieloletniego dyrektora NASA z okresu lotów na Księżyc). Jego start zaplanowano na sierpień 2011 roku. Krążyć będzie na oddalonej od Ziemi o 1,5 miliona kilometrów orbicie i będzie obserwować Wszechświat w podczerwieni.

Jednak zanim to nastąpi... Amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) przygotowuje się do czwartej i ostatniej już misji serwisowej Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. Naprawy i modernizacje instrumentów orbitalnego obserwatorium mają pozwolić na przedłużenie działania HST o kolejne 5 lat. Misja STS-125 ma potrwać 11 dni. Start wahadłowca Atlantis z 7 astronautami (sześciu mężczyzn i jedna kobieta) na pokładzie zaplanowany jest na 8 października.

Źródło: www.astronomynow.com

Odsłony: 5655
Kategoria: