50 urodziny NASA

50 urodziny NASA - AstronomiaDzisiaj, 1 października Amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) obchodzi 50-te urodziny. W ciągu pięciu dekad, eksperci dokonali przełomowych odkryć i zrealizowali serię programów kosmicznych, które zmieniły bieg historii.

NASA to agencja rządu Stanów Zjednoczonych odpowiedzialna za narodowy program lotów kosmicznych, ustanowiona 29 lipca 1958 r. na mocy National Aeronautics and Space Act. W praktyce zaczęła funkcjonować 1 października 1958 roku. Na początku pracowało w niej 80 osób, zrzeszonych w czterech laboratoriach.

W ciągu pięciu dekad, eksperci dokonali przełomowych odkryć i zrealizowali serię programów kosmicznych, które zmieniły bieg historii. NASA to agencja rządu Stanów Zjednoczonych odpowiedzialna za narodowy program lotów kosmicznych, ustanowiona 29 lipca 1958 r. na mocy National Aeronautics and Space Act. W praktyce zaczęła funkcjonować 1 października 1958 roku. Na początku pracowało w niej 80 osób, zrzeszonych w czterech laboratoriach.

50 urodziny NASA - Astronomia

NASA ma na swoim koncie znaczącą liczbę udanych misji kosmicznych, wliczając w to ponad 150 lotów załogowych. Oprócz programu lotów kosmicznych agencja jest również odpowiedzialna za długofalowy (zarówno cywilny, jak i wojskowy) program badań przestrzeni kosmicznej. W lutym 2006 r. NASA sama określiła swoje cele, uznając że jej misją jest "utorowanie drogi dla przyszłej eksploracji kosmosu, odkryciom naukowym oraz badaniom z dziedziny aeronautyki".

NASA zbudowała także pierwszą amerykańską orbitalną stację kosmiczną Skylab i wdrożyła program lotów wahadłowców. W przyszłości chce między innymi kontynuować badania planet i Słońca, dokończyć budowę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz postawić bazę na księżycu.

Odsłony: 2126
Kategoria: