Opozycja Jowisza

Opozycja Jowisza - Astronomia14 sierpnia około godz. 22:00 Jowisz znajdzie się w opozycji względem Słońca. Widoczny jest przez całą noc w gwiazdozbiorze Koziorożca. Jowisza trudno pomylić z jakimkolwiek innym obiektem. Króluje na niebie jasnością (-2,9 magnitudo), świecąc spokojnym (nie mruga), żółtawym blaskiem. Jowisz góruje około 0:45 na wysokości 23 stopni.

W dniu opozycji rozmiar tarczy osiągnie maksymalną wartość 48,88". Tak dobre warunki ułatwią teleskopowe obserwacje szczegółów w atmosferze planety oraz zjawisk w układzie jej 4 księżyców galileuszowych (Io, Europa, Ganimedes i Callisto). Nie potrzebny jest nam do tego duży teleskop. Do obserwacji ich ruchu, doskonale widocznego nawet po kilku godzinach obserwacji wystarczy dobra lornetka (dobrze żeby była nieruchoma). Jednak teleskop amatorski pozwoli na obserwacje zjawisk zachodzących w atmosferze - pasów równoległych do równika i Wielkiej Czerwonej Plamy.

Już dziś zachęcamy do obserwacji życząc bezchmurnego nieba, gdyż Jowisz jest jedną z tych planet, która warta jest tego aby w jego kierunku zwrócić wzrok i sprzęt optyczny.

Odsłony: 2088
Kategoria: