Które planety warto obserwować w maju?

Które planety warto obserwować w maju? - AstronomiaMerkury po tym jak był widoczny w kwietniu, przez cały maj będzie się znajdować zbyt blisko Słońca, abyśmy mogli go zobaczyć na nocnym niebie. Wenus pozostanie wyśmienitym obiektem do obserwacji wieczornych.

Codziennie będzie się nią można zachwycać spoglądając nisko nad południowo-zachodni horyzont (gwiazdozbiór Byka i Bliźniąt). Szczególnie ciekawie zapowiada się wieczór 15 i 16 maja, kiedy obok Wenus znajdzie się wąski sierp Księżyca krótko po nowiu.
Mars przez większą część majowych nocy będzie widoczny wysoko na zachodnim niebie (gwiazdozbiór Raka i Lwa). W nocy z 19 na 20 i z 20 na 21 maja w pobliżu Marsa znajdzie się Księżyc.

Jowisz widoczny będzie do godziny przed wschodem Słońca (gwiazdozbiór Ryb ), chociaż z jego dostrzeżeniem na tle porannej zorzy możemy mieć spore problemy. Z biegiem dni jego widoczność będzie się powoli, ale systematycznie poprawiać. Najlepszym momentem na jego obserwację będzie świt 9 maja, kiedy na prawo i w górę od planety znajdzie się Księżyc w postaci rogalika po lewej stronie księżycowej tarczy.
Przez całą noc widoczny będzie Saturn, czyli planeta z pierścieniami. Wieczorami będzie ją można ujrzeć wysoko nad południowo-zachodnim horyzontem (gwiazdozbiór Panny). 22 maja w dół od Saturna znajdzie się Księżyc zbliżający się do pełni.
Uran (gwiazdozbiór Ryb ) znajdować się będzie w maju nieco na lewo od Jowisza, ale ze względu na bliskość Słońca będzie praktycznie niewidoczny.
Neptuna (gwiazdozbiór Wodnika) niestety nie zobaczymy.
Planetę karłowatą Pluton będzie można obserwować przez drugą połowę nocy między niebem południowo-wschodnim i południowym (gwiazdozbiór Strzelca).  

Źródło:www.twojapogoda.pl

Odsłony: 2152
Kategoria: