700 kandydatów do miana drugiej Ziemi

700 kandydatów do miana drugiej Ziemi - AstronomiaKosmiczny Teleskop Keplera skanuje fragment Drogi Mlecznej na przestrzeni około 3 tysięcy lat świetlnych, przyglądając się około 156 tysiącom stosunkowo chłodnych gwiazd w konstelacji Łabędzia i Liry.

Jego głównym celem jest odkrycie jak największej ilości egzoplanet, czyli planet, które obiegają gwiazdę lub gwiazdy inne niż Słońce. Aby tego dokonać teleskop stale monitoruje jasność gwiazd, a komputer natychmiast informuje naukowców, gdy ich blask wyraźnie zacznie się zmniejszać.

To oznaczałoby, że gwiazda jest przysłaniana przez okrążającą ją planetę. Dokładność analiz jest niesłychana w historii nauki, ponieważ komputer reaguje na zmianę jasności gwiazdy wielkości jednej setnej procenta, co każde 30 minut. Do tej pory naukowcom udało się odkryć około 700 kandydatów do miana drugiej Ziemi. Przed kilkoma dniami podczas pierwszej konferencji prasowej, naukowcy przekazali opinii publicznej dane 306 planet pozasłonecznych. Zostaną one dokładnie opisane na łamach najnowszego wydania Astrophysical Journal.

Naukowcy z całego świata są zachwyceni odkryciem i nie mogą się już doczekać poznania tajemnic odległych nam światów. Jednocześnie zespół kierujący misją Teleskopu Keplera oznajmił, że dane kolejnych 400 egzoplanet pozostaną na razie utajnione, ponieważ badacze potrzebują więcej czasu, aby szczegółowo je przeanalizować. Mimo iż zdjęcia tych obiektów zwykłemu śmiertelnikowi nic nie powiedzą, to jednak naukowcy wyciągają z nich niezwykle cenne informacje, jak na przykład o składzie gwiazd i planet, ich rozmiarach i odległości od Ziemi. Dzięki tym danym można będzie szczegółowo określić czy dana egzoplaneta jest zbliżona do Ziemi i czy może istnieć na niej życie podobne do naszego.

Za 3 lata, gdy misja Keplera dobiegnie końca, naukowcy wreszcie odpowiedzą na kluczowe pytania: jaką część wszystkich przebadanych planet stanowią planety skaliste, czyli takie jak Ziemia, a także ile planet zawierają obce układy słoneczne, jak wielkie potrafią być gazowe planety oraz wokół jakiego typu gwiazd najczęściej one krążą.

Źródło: www.twojapogoda.pl

Odsłony: 2521
Kategoria: