Perseidy 2011

Perseidy 2011Jeśli prawdą jest, że każda spadająca gwiazda gwarantuje spełnienie jednego, wypowiedzianego w porę życzenia, to już możemy zaczynać realizację marzeń bowiem nadchodzi czas Perseidów. Tylko kilka dni dzieli nas od niewątpliwego zjawiska jakim jest maksimum meteorów z roju Perseidów.

Rój ten jest aktywny od połowy lipca do praktycznie ostatnich dni sierpnia i swoje maksimum osiąga typowo w okolicach nocy z 12 na 13 sierpnia. W tym roku wypada ono w godzinach od 3:00 do 15:30 z najbardziej prawdopodobnym momentem w okolicach godziny 8:00.

Zjawisko o takim natężeniu jak te, występuje tylko jeden raz w roku, dlatego warto o zmierzchu wyjrzeć przez okno i popatrzeć w niebo na ogromną ilość "spadających gwiazd".

Obserwacje Perseidów najlepiej prowadzić z ciemnych miejsc, z których widok na sferę niebieską jest jak najmniej zasłonięty drzewami czy budynkami. Niestety w tegorocznych obserwacjach maksimum będzie przeszkadzał nam Księżyc, który nie dość, że będzie w pełni to będzie nam towarzyszył całą noc wschodząc przez godziną 20.00, a zachodzą po 4.00 rano wraz z nastawaniem świtu.
Perseidy co roku popisują się aktywnością sięgającą kilkudziesięciu meteorów na godzinę, a w latach, gdy w okolice Słońca powraca jego kometa macierzysta - 109P/Swift-Tuttle - nawet kilkoma setkami "spadających gwiazd" na godzinę.

Nie pozostaje więc nic innego, jak zastanowić się nad życzeniami i trzymać kciuki za bezchmurne niebo.

Uwaga obserwatorzy! Zdjęcia z obserwacji możecie przesyłać na naszą skrzynkę mailową Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - najciekawsze fotografie opublikujemy w oddzielnym newsie!

Odsłony: 3604
Kategoria: