We wtorek Mars w opozycji

We wtorek Mars w opozycjiW najbliższy wtorek, o godzinie 23.04 naszego czasu Mars znajdzie się w opozycji. Oznacza to, że planeta i Słońce znajdować się będą równo po przeciwnych stronach Ziemi. Zdarzenie takie ma miejsce co 26 miesięcy, a najbliższe będzie miało miejsce dokładnie 8 kwietnia.

Czerwona Planeta będzie się wtedy znajdować w odległości niespełna 93 mln kilometrów od Ziemi, a jej jasność wyniesie około -1,5 mag. Mars wzejdzie około godziny 20:00 i będzie widoczny przez całą noc, do godziny 6:00 w gwiazdozbiorze Panny. Na niebie są wtedy tylko dwa jaśniejsze obiekty: Księżyc i Jowisz. Oba świecą nisko nad zachodnim horyzontem i dlatego nawet osoby słabo znające niebo nie powinny mieć problemów z odnalezieniem Czerwonej Planety. Wypatrujmy zatem Marsa jasno świecącego czerwonawym kolorem w dowolnym momencie nocy. Kilka stopni pod Marsem świeci najjaśniejsza gwiazda z konstelacji Panny, czyli Spika.

Oczywiście z wyjściem na obserwacje Marsa nie warto czekać do samej opozycji, ale wykorzystać panującą obecnie dobrą pogodę i fakt, że Księżyc jest kilka dni po nowiu i nie przeszkadza w obserwacjach.

We wtorek Mars w opozycji

/Stellarium/

Odsłony: 3594
Kategoria: