XXVI Kongres Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU)

XXVI Kongres Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU) - AstronomiaW dniach 14 – 25 sierpnia 2006r. w Pradze trwa XXVI Kongres Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU), w którym udział bierze 2453 naukowców, w tym 26 Polaków. Jednym z tematów, które wzbudzają największą dyskusję jest zagadnienie dotyczące definicji planet.

Granica między planetami a innymi elementami Układu Słonecznego nigdy nie została zdefiniowana i niedawne odkrycia nowych elementów były powodem dla IAU do zajęcia się ta kwestią.

Poruszony zostanie również temat kobiet w astronomii (Women in Astronomy Meeting – WAM). Odbędą się także warsztaty dla młodych astronomów.

IAU jest również pomysłodawcą ogłoszenia roku 2009 Międzynarodowym Rokiem Astronomii. Wniosek został już zaakceptowany przez UNESCO i czeka już na rozpatrzenie przez ONZ.
IAU jest międzynarodową organizacją astronomiczną założoną w 1919, która łączy astronomów ze wszystkich państw świata. Misją IAU jest promocja „sztuki” astronomii we wszystkich jej aspektach poprzez międzynarodową współpracę.
Kongresy IAU organizowane są co 3 lata i są jednym z największych spotkań w kalendarzu astronomicznym.

Źródło: http://www.astronomy2006.com

Odsłony: 2591
Kategoria: