Start promu Discovery przełożony

Start promu Discovery przełożony - AstronomiaZłe warunki pogodowe uniemożliwiły start promu Discovery. Niski pułap chmur i silny wiejący wiatr sprawiły iż NASA odwołała dzisiejszy jego start. Discovery miał wyruszyć w kosmos w czwartek wieczorem czasu lokalnego (piątek nad ranem czasu polskiego).

Jednak godzinę przed planowanym startem rzecznik NASA oznajmił, że kolejny termin startu wahadłowca Discovery na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) wyznaczono na sobotę 9 grudnia, na godz. 20:47 czasu lokalnego (godz. 2:47 w niedzielę 10 grudnia czasu polskiego). Będzie to 33 lot Discovery i 117 lot wahadłowca na orbitę. Główne cele misji STS-116 to dostarczenie i zamontowanie na ISS metalowego segmentu konstrukcji ITS P5 i wymiana na stacji instalacji elektrycznej.
Po zacumowaniu Amerykanka, komandor Sunita Lyn zastąpi na ISS Niemca, Thomasa Reitera, który po półrocznym pobycie na stacji, wróci na Ziemię.
Podczas misji zostaną przeprowadzone trzy spacery kosmiczne. Powrót do Centrum Lotów Kosmicznych imienia Johna F. Kennedy`ego na Florydzie przewidziany jest na 20 grudnia.

Źródło i zdjęcia: nasa.gov

Odsłony: 2448
Kategoria: