Można już obserwować pierwsze Perseidy

Można już obserwować pierwsze Perseidy - AstronomiaJuż w trakcie najbliższych nocy będzie można obserwować pierwsze meteory ze znanego roju Perseidów. O ich aktywności wspominają już starożytne kroniki dalekowschodnie. Także obecnie jest to jeden z najbardziej znanych rojów meteorów.

Swoją sławę zawdzięcza nie tylko wysokiej aktywności, ale także korzystnym warunkom, w jakich możemy go obserwować. Jest on bowiem aktywny podczas ciepłych i najczęściej pogodnych wakacyjnych nocy. Szczególnie głośno o Perseidach było w ostatnich kilkunastu latach.

To zainteresowanie wzięło się stąd, że w grudniu 1992 do Słońca zbliżyła się kometa macierzysta roju 109P/Swift-Tuttle. Już od 1988 roku, oprócz starego maksimum aktywności roju, mogliśmy obserwować nowy pik, wyprzedzający stare maksimum o kilkanaście godzin. W latach 1988-1990 aktywność w obu maksimach wynosiła około 100 meteorów godzinę. W latach 1991-1997 nowe maksimum, spowodowane przez młode cząstki, świeżo wyrzucone z komety, było już wyraźnie wyższe od starego i notowano w nim ponad 300 zjawisk na godzinę. W latach 1998-1999 aktywność nowego maksimum zaczęła spadać, a od roku 2000 nie widać go już prawie wcale. Pewną odmianą był rok 2004, kiedy to oprócz starego maksimum pojawiły się dwa nowe, z aktywnością sięgającą nawet prawie 200 meteorów na godzinę. Lata 2005 i 2006 były natomiast bardzo typowe i dały w maksimum niecałe 100 zjawisk na godzinę.

- Perseidy dobrze jest obserwować także w pierwszym okresie ich aktywności. Kalendarze astronomiczne podają najczęściej, że rój ten zaczyna swoją aktywność w okolicach 17 lipca - wyjaśnia Arkadiusz Olech z CAMK. - Na konferencji naukowej poświęconej meteorom i zorganizowanej przez International Meteor Organization (IMO), która odbyła się w 2000 roku w Rumunii, nasi obserwatorzy donosili o tym, że według polskich danych pierwsze Perseidy możemy obserwować już nawet około 12 lipca. Aktywność wtedy jest jedna niewielka, lecz wzrasta stopniowo wraz ze zbliżaniem się do sierpniowego maksimum.

W połowie lipca Perseidy zdają się wybiegać z pogranicza gwiazdozbiorów Andromedy i Kasjopei. Wieczorem ten rejon nieba znajduje się około 25 stopni nad północnowschodnim horyzontem. Im później wyjdziemy jednak na obserwacje, tym lepiej, bo z czasem warunki do obserwacji będą się poprawiać. Nad ranem radiant roju Perseid wznosić się będzie już ponad 60 stopni nad horyzontem i wtedy szanse zaobserwowania meteorów będą największe.

W tym roku, w połowie lipca, warunki do obserwacji są wyjątkowo korzystne ze względu na Księżyc przebywający w nowiu. Samego maksimum aktywności spodziewamy się 13 sierpnia w godzinach 7.00- 9.30 naszego czasu. Ostatnie Perseidy można obserwować nawet w okolicach 25 sierpnia.

Źródło:onet

Odsłony: 4486
Kategoria: