Geminidy 2007

Geminidy 2007 - AstronomiaOd 7 grudnia możemy podziwiać na naszym niebie jeden z najaktywniejszych rojów meteorów - Geminidy. Można je obserwować aż do 17 grudnia. Maksimum aktywności roju przypada 14 grudnia o godz. 17:45 naszego czasu. Tego dnia w Polsce obserwacje powinny przynieść satysfakcjonujące wyniki.

Nie będzie przeszkadzał nam Księżyc, będący kilka dni po nowiu. Będziemy mogli dostrzec nawet kilkadziesiąt powolnych, białych meteorów w ciągu godziny.

O większości dużych rojów meteorów możemy przeczytać już w kronikach starożytnych lub średniowiecznych. Wyjątkiem od tej reguły jest rój Geminidów. Pierwsza wzmianka o jego aktywności pochodzi z nocy z 12 na 13 grudnia 1830r., kiedy to belgijski astronom A. Quetelet odnotował dużą ilość meteorów wylatujących z gwiazdozbioru Bliźniąt.
Geminidy związane są z planetoidą (prawdopodobnie wygasłą kometą) 3200 Phaeton. Są to zjawiska o średniej szybkości. Wchodzą w naszą atmosferę z prędkością 35km/s. Miejsce, z którego "wyruszają" (tzw. radiant) to konstelacja Bliźniąt.

 

Geminidy 2007 - Astronomia

Leży ona w bezpośrednim sąsiedztwie najjaśniejszych gwiazd tego gwiazdozbioru - Kastora i Polluksa. Podczas okresu aktywności radiant przemieszcza się na niebie. W ciągu 22 dni przesuwa się o 27 stopni.
Geminidy są tak ciekawym zjawiskiem, że co roku w dniach 7-17 grudnia swoje oczy i instrumenty optyczne kierują na nie zarówno amatorzy jak i zawodowi astronomowie.
Również w Bliźniętach w tym miesiącu znajduje się Mars, zbliżając się do bliskiego podejścia do Ziemi i świecąc błyskotliwie barwą żółto-pomarańczową.

Odsłony: 2121
Kategoria: