Jak zaćmienie Księżyca uratowało Kolumba

Jak zaćmienie Księżyca uratowało Kolumba - AstronomiaW nocy, 21 lutego, Księżyc w pełni przejdzie w cień Ziemi w wydarzeniu, które będzie widoczne z wielu rejonów Ziemi. Całkowite zaćmienie Księżyca będzie jeszcze bardziej widowiskowe ze względu na bliską obecność Saturna i jasno niebieskiej gwiazdy - Regulusa.

W starożytności mimo, iż nocne niebo uważano za spokojne i niezmienne to zaćmienia traktowane były jako złe wróżby. Niektórzy interpretowali zaćmienia jako oznaki, że coś lub ktoś próbuje pożreć lub ukraść niebiańskie istoty: inni uważali, że (przynajmniej w przypadku zaćmień Słońca) to Słońce i Księżyc walczą ze sobą. Gdy następowało zaćmienie, całe cywilizacje porzucały swe zajęcia, robiąc wszystko, co w ich mocy, by odstraszyć okropnego stwora, który chce zniszczyć ich bogów.

Niektóre z zaćmień Księżyca miały przytłaczające konsekwencje dla historycznych wydarzeń. Jednym z najsławniejszych przykładów jest podstęp Krzysztofa Kolumba.

Podczas swojej czwartej i ostatniej podróży morskiej do Ameryki Środkowej jego wyprawa znalazła się w tragicznym położeniu, ponieważ inwazja świdraków okrętowych podziurawiła okręty jak sito. Kolumb zmuszony był do porzucenia dwóch statków i osadzenia dwóch tonących karawel u wybrzeży Jamajki, 25 czerwca 1503 roku.
Początkowo jamajscy tubylcy przywitali rozbitków, zaopatrując ich w jedzenie i schronienie, ale ponieważ dni wydłużały się do tygodni, napięcia wśród załogi i tubylców narastały. Po 6 miesiącach połowa załogi zbuntowała się i okradła, mordując jednego z tubylców. Spowodowało to natychmiastowe przerwanie dalszych dostaw żywności. Przerażony wizją głodu Kolumb wymyślił pewien plan....

Jak zaćmienie Księżyca uratowało Kolumba - Astronomia


Posiadał on kopię Almanachu zawierającego tabele astronomiczne na lata 1475-1506. Były tam też zawarte szczegółowe informacje o Słońcu, Księżycu, planetach i gwiazdozbiorach. Po tym jak został on wydany, żaden marynarz nie ośmielił się wyruszać bez jego kopii.
Kolumb szybko odkrył po przestudiowaniu tabel, że czwartkowego wieczoru, 29 lutego 1504, będzie miało miejsce całkowite zaćmienie Księżyca. Miało ono być widoczne z Jamajki wkrótce po wschodzie Księżyca.

Uzbrojony w tę wiedzę, trzy dni przed zaćmieniem, Kolumb poprosił o spotkanie z wodzem tubylców i ogłosił, że jego chrześcijański bożek jest zły na jego ludzi i jeśli natychmiast nie dostarczą żywności jego załodze, to zagniewany bóg sprawi, że Księżyc stanie się czerwony jak krew. Owej nocy zaćmienie przebiegło zgodnie z przewidywaniem. Przerażeni tubylcy z wielkim lamentem przybiegli z zapasami do statków, błagając Kolumba by interweniował u jego boga w ich imieniu.

Obiecali, że chętnie będą współpracować z nim i jego ludźmi jeżeli tylko przywróciłby księżyc z powrotem do swojego normalnego wyglądu. Podróżnik powiedział tubylcom, że będzie musiał porozmawiać z bogiem i zamknął się w swojej kabinie na około pięćdziesiąt minut. Kilka chwil przed końcem zaćmienia Kolumb powrócił, ogłaszając tubylcom że jego bóg przebaczył im. Wdzięczni tubylcy odeszli pośpiesznie. Zapewniali oni obfite dostawy żywności i nadal żywili załogę, póki nie przybyła pomoc, czyli do 29 czerwca 1504 roku.

Źródło: www.space.com

Odsłony: 3430
Kategoria: