Zwierciadło dla VISTY, teleskopu w obserwatorium Cerro Paranal

Zwierciadło dla VISTY, teleskopu w obserwatorium Cerro ParanalBudowa 4-metrowego teleskopu w Ameryce Południowej, przeznaczonego do przeprowadzania przeglądów nieba, jest prawie ukończona. Właśnie dostarczono do niego główne zwierciadło. VISTA, czyli Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy, to teleskop przeznaczony do prowadzenia obserwacji w zakresie widzialnym i podczerwonym.

 

Zwierciadło dla VISTY, teleskopu w obserwatorium Cerro Paranal

Teleskop jest budowany w obserwatorium Cerro Parana w Chile w Ameryce Południowej. Znajduje się na wysokości 2518 m n.p.m. na pustyni Atakama. Zwierciadło teleskopu ma średnicę 4,1 metra, a jego powierzchnia lustra została wypolerowana z dokładnością do 1/3000 grubości ludzkiego włosa.

Zwierciadło dla VISTY, teleskopu w obserwatorium Cerro Paranal

Lustro zostało dostarczone do teleskopu 27 marca i będzie przechodzić testy w połączeniu z małą kamerą. Właściwy odbiornik z 69 milionami pikseli zostanie zainstalowany w czerwcu, a obserwacje naukowe mają rozpocząć się na początku 2009 r.

Budżet projektu VISTA wynosi 55 milionów euro. Ufundowany został przez brytyjskie instytucje naukowe, jako część wkładu tego kraju do budżetu Europejskiego Obserwatorium Południowego ESO. Teleskop będzie należał do ESO.

ESO to organizacja międzynarodowa przeznaczona do badań astronomicznych. Skupia kilkanaście najbardziej rozwiniętych krajów europejskich, w tym m.in. Czechy. Polska nie jest członkiem ESO, ale trwają starania środowiska astronomicznego o przekonanie rządu do sfinansowania udziału naszego kraju w Europejskim Obserwatorium Południowym.
Zdjęcia: www.eso.org
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Odsłony: 2616
Kategoria: