Październikowe zorze polarne

Październikowe zorze polarne - AstronomiaZorza polarna jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej widowiskowych zjawisk stworzonych przez naturę. Występuje ono wysoko na niebie (powyżej 50 km nad ziemią), głównie za kołem okołobiegunowym. Powstaje ona w wyniku oddziaływania wiatru słonecznego na magnetosferę Ziemi.

Pojawia się jako barwne (białe, żółte, zielone, czerwone, niebieskie, fioletowe) smugi, wstęgi lub zasłony, falujące lub pulsujące na niebie. Kolor jest uzależniony od warstwy w atmosferze, w której ona powstaje.

Wbrew pozorom zorze są częstym zjawiskiem. Przybierają one różne natężenie: od słabego rozjaśnienia nieba północnego do jasności nieba porównywalnej do pełni księżyca. W Europie najczęściej zorzę polarną można obserwować w Islandii, Norwegii, Laponii. Tam niebo rozbłyska kolorowymi falami około 100 razy w roku. W sprzyjających warunkach zorzę niekiedy da się także zobaczyć w naszej szerokości geograficznej, w Polsce i w Niemczech.

Zorza polarna obserwowana jest też na Jowiszu i Saturnie.

 

Październikowe zorze polarne - Astronomia

Sylvain Serre, Salluit, Nunavik, Quebec, Canada, Oct. 6, 2008

Październikowe zorze polarne - Astronomia

Aleksander Chernucho, Mt. Khibiny, Kolyskia peninsula, Russia, Oct. 3, 2008

Październikowe zorze polarne - Astronomia

Sauli Koski,Kittila Finland, Oct. 3, 2008

Październikowe zorze polarne - Astronomia

Sylvain Serre,Salluit, Nanuvik, Quebec, Canada, Oct. 4, 2008Serwis spaceweather.com prezentuje co miesiąc fotografie zórz polarnych, do oglądania których serdecznie zapraszamy.

Opracowanie tekstu: AJ
Fotografie:spaceweather.com

Odsłony: 5486
Kategoria: