Start promu Discovery

Start promu Discovery - AstronomiaJuż w środę 11 marca o godz. 21.20 (w czwartek 12 marca o godz. 2.20 czasu polskiego) rozpocznie się misja wahadłowca Discovery, który z siedmioosobową załogą na pokładzie uda się na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) - powiadomiła amerykańska agencja kosmiczna NASA.

 Misja będzie trwała tylko 10 dni a jej głównym celem jest dostarczenie i zainstalowanie ostatniego zestawu paneli słonecznych na ISS, dzięki którym Międzynarodowa Stacja Kosmiczna będzie mogła produkować wystarczająco dużo energii. Zaplanowano cztery spacery kosmiczne załogi.
Gdyby NASA nie zdołała przygotować Discovery do wyjścia na orbitę przed 16 marca, musiałaby czekać aż do kwietnia. Na 26 marca zaplanowano bowiem start rosyjskiego statku kosmicznego Sojuz, którym na ISS dotrze kolejna zmiana astronautów.

Start promu z Centrum Kosmicznego im. Johna F. Kennedy'ego na Florydzie przekładano już czterokrotnie. Powodem były problemy techniczne a dokładnie stan trzech zaworów, regulujących ciśnienie w zbiornikach paliwa. Ich prawidłowe działanie jest niezbędne, by prom mógł bezpiecznie pokonać trwającą 8,5 minuty "wspinaczkę" na orbitę.

Oprócz marcowego kursu Discovery, na ten rok NASA planuje jeszcze cztery misje floty trzech wahadłowców. Natomiast w przyszłym roku zostaną one definitywnie wycofane z eksploatacji.

Odsłony: 1771
Kategoria: