Koniunkcja Jowisza z Uranem

Koniunkcja Jowisza z Uranem - AstronomiaW niedzielę, 19 września wieczorem dojdzie do bardzo bliskiego spotkania na niebie Jowisza i Urana. Tego dnia o godz. 1:20 te dwa gazowe olbrzymy znajdą się w odległości tylko 48.5' (ok. 1.5 rozmiaru kątowego tarczy Księżyca).

Koniunkcja ta występuje w wyjątkowo korzystnym momencie, bo obie planety przebywają praktycznie w opozycji, czyli są widoczne przez prawie całą noc, a górują w okolicach północy. Właśnie wtedy są najwyżej i świecą około 35 stopni nad południowym horyzontem.
Wrzesień to miesiąc najlepszej widoczności Jowisza i Urana. Planety goszczą one na tle gwiazdozbioru Ryb. Jowisz będzie najjaśniejszym obiektem na niebie (oprócz Słońca i Księżyca) świecąc z jasnością -2,9m. Za pomocą większych amatorskich teleskopów będzie można obserwować tarcze jowiszowych satelitów.

Urana odnajdziemy prawie dokładnie nad Jowiszem. Możemy go z powodzeniem obserwować gołym okiem bowiem jego jasność osiągnie wartość 5,7m, natomiast rozmiar tarczy 3,67". Aby obejrzeć to zjawisko w pełnej okazałości potrzebujemy jednak co najmniej lornetki, wtedy w naszym polu widzenia zmieści się w nim zarówno Jowisz ze swoimi księżycami, jak i świecący powyżej Uran.
Zachęcamy do obserwacji! Do kolejnej koniunkcji Jowisza i Urana dojdzie 04 stycznia 2011 r.

Odsłony: 2669
Kategoria: