Zobacz najlepsze polskie łaziki marsjańskie!

Zobacz najlepsze polskie łaziki marsjańskie!Polscy konstruktorzy jako jedyni w Europie pomyślnie przeszli eliminacje i zakwalifikowali się do głównej części konkursu na najlepszy pojazd kosmiczny. Latające heksakoptery obserwujące z powietrza, manipulator w kształcie dłoni człowieka czy powłoka z panelami słonecznymi.

To tylko niektóre z elementów studenckich łazików marsjańskich, które zaprezentowano w poniedziałek 16 maja na specjalnym pokazie w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów PIAP. Już w czerwcu trzy pojazdy o nazwach MAGMA 2, SCORPIO oraz COPERNICUS powalczą one o miano najlepszego pojazdu kosmicznego na prestiżowych zawodach University Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych.

 

Zobacz najlepsze polskie łaziki marsjańskie!

Copernicus

Zadaniem uczestników jest zbudowanie łazika, zdolnego do wykonywania zadań  takich, jakie realizują roboty badawcze wysyłane na inne planety Układu Słonecznego. W ubiegłym roku białostocko-toruński projekt MAGMA zajął trzecie miejsce. W tegorocznej edycji udział biorą aż trzy polskie uczelnie.

Zobacz najlepsze polskie łaziki marsjańskie!

Magma2

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu reprezentować będzie COPERNICUS, Politechnikę Białostocką MAGMA2 a Politechnikę Wrocławską – łazik SCORPIO. Ekspedycji partneruje Mars Society Polska, Casio Exilim oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Zobacz najlepsze polskie łaziki marsjańskie!

Scorpio

Główną nagrodą - oprócz gratyfikacji finansowej jest możliwość zaprezentowania prototypu pojazdu marsjańskiego Agencji Kosmicznej NASA. Wygrana w konkursie jest ogromną szansą zaistnienia na arenie międzynarodowej i udziału w badaniach nad Czerwoną Planetą./chip/

 

 

 

Odsłony: 1876
Kategoria: