Aplikacja poinformuje o przelocie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Aplikacja poinformuje o przelocie Międzynarodowej Stacji KosmicznejMiędzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS), krążąca na orbicie około 415 kilometrów nad Ziemią, jest trzecim co do jasności obiektem widocznym na nocnym niebie (po Księżycu i Wenus). Mimo wszystko nie zawsze wiadomo, kiedy dokładnie można ją wypatrzeć z danego miejsca.

NASA wyszła naprzeciw problemowi i stworzyła aplikację informującą o zbliżającym się przelocie Stacji w danym rejonie. Żeby włączyć powiadomienia wystarczy wejść na stronę SpotTheStation.NASA.gov, wybrać z listy kraj i najbliższe duże miasto (do wyboru jest 4600 lokacji na całym świecie), a następnie podać swój adres e-mail. Opcja powiadomienia SMS-em jest dostępna niestety tylko dla mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Po włączeniu, subskrypcja powiadomień będzie aktywna przez rok.

Chociaż ISS przelatuje nad terytorium Polski kilka razy dziennie, nie zawsze jest widoczna z Ziemi. Wpływ ma nie tylko pora dnia, ale także położenie stacji nad horyzontem. Aplikacja NASA poinformuje tylko o tych przelotach, które na pewno będą widoczne z danego miejsca. Oczywiście, by obserwacja się udała, muszą na to pozwolić warunki pogodowe

Położenie Stacji nad Ziemią można śledzić na bieżąco między innymi na stronie N2YO (http://www.n2yo.com/?s=25544). Posiadacze urządzeń z Androidem mają możliwość zainstalowania aplikacji ISS Detector, która również ma funkcję powiadamiania o widocznym przelocie obiektu nad danym obszarem.

Źródło: technowinki.onet.pl

Odsłony: 3146