Obrączkowe zaćmienie Słońca 7 lutego 2008

Obrączkowe zaćmienie Słońca 7 lutego 2008 - AstronomiaWczesnym rankiem, w czwartek 7 lutego spełnią się sny wielu fanów astronomii. Będzie bowiem miało miejsce barwne, obrączkowe zaćmienie Słońca. Częściowe fazy zaćmienia będą widoczne na całej Antarktydzie, Nowej Zelandii, południowo-wschodniej Australii oraz w południowo-zachodniej części Oceanu Spokojnego.

W Polsce zaćmienie to niestety będzie niewidoczne tylko przy zachodzie Księżyca. Rozpocznie się ono o godzinie 3:20 na Antarktydzie, na Ziemi Ellswortha.

Następnie pas przejdzie przez Ziemię Marii Byrd, wkraczając na Ocean Spokojny, gdzie skieruje się na północ, nigdzie po drodze nie napotykając lądu. Koniec zaćmienia nastąpi 7 lutego 2008 o godzinie 4:31 w południowej części Oceanu Spokojnego. Centralna faza zaćmienia nastąpi 7 lutego 2008 o godzinie 3:55:06 na południowym Oceanie Spokojnym. Dla obserwatora na Ziemi, maksymalny czas trwania fazy obrączkowej będzie wynosił 2 minuty 12 sekund a wielkość fazy maksymalnej F=0.965. Geocentryczne złączenie Słońca i Księżyca w rektascensji nastąpi 7 lutego 2008 o godz. 3:08:52''.

Obrączkowe zaćmienie Słońca 7 lutego 2008 - Astronomia

Zaćmienie obrączkowe (pierścieniowe) - występuje wtedy, gdy Słońce i Księżyc są dokładnie w jednej linii a obserwator znajduje się bardzo blisko przedłużenia tej linii. Rozmiary kątowe Księżyca są mniejsze niż Słońca. Dzieje się tak, wtedy, gdy zaćmienie ma miejsce w czasie, gdy Księżyc znajduje się w pobliżu apogeum swojej orbity, czyli w pozycji najbardziej oddalonej od Ziemi. Słońce przy takim zaćmieniu pojawia się jako bardzo błyszczący pierścień otaczając zarys Księżyca.

 

 

 

Odsłony: 2901
Kategoria: