Pojawiła się grupa plam na Słońcu

Pojawiła się grupa plam na Słońcu - AstronomiaOd kilku dni można obserwować grupę plam na Słońcu. W tej chwili przesuwa się ona ku środkowi tarczy. Teraz widać więcej szczegółów jej budowy. Plamy oznaczone są numerami 0987, 0988 i 0989. Jest to jedna z największych grup plam jakie mogliśmy obserwować ostatnio.

Plamy istnieją nie dłużej niż przez kilka miesięcy ale większość z nich zaledwie kilka dni. Powierzchnia Słońca jest bardzo gorąca. Ciepło z wnętrza wydostaje się na zewnątrz, tworząc ziarnistą strukturę. Wielkie języki gorących gazów zwane protuberancją mogą wznosić się nad jego powierzchnię na 96 tysięcy kilometrów. Czasami wielkie wybuchy zwane słonecznymi rozbłyskami wznoszą się nad powierzchnią nawet na kilka minut.

 

Pojawiła się grupa plam na Słońcu - Astronomia


Przypominamy, że bezpośrednie patrzenie na Słońce przez instrumenty optyczne jest niebezpieczne i może doprowadzić do uszkodzenia wzroku, więc nigdy nie patrzcie przez swój sprzęt bezpośrednio na naszą gwiazdę. Aby zobaczyć plamy na Słońcu należy zastosować odpowiednie filtry przed okularem.

Plamy można już dostrzec przez prostą lornetkę (oczywiście przy zastosowaniu wyżej wspomnianego filtru) i wrażenia powinny być super.

Odsłony: 2343
Kategoria: