"Kosmiczny gobelin" uwiecznił Teleskop Spitzera

"Kosmiczny gobelin" uwiecznił Teleskop Spitzera - AstronomiaTeleskop Spitzera uchwycił Drogę Mleczną w sposób, w jaki nigdy przedtem nie była jeszcze widziana. Ponad 800 000 ujęć złożyło się na "kosmiczny gobelin" ukazując gigantyczny obszar z Drogą Mleczną w roli głównej.

"To jest największy, najdokładniejszy obraz Drogi Mlecznej w podczerwieni jaki kiedykolwiek widziano", mówi Sean Carey z NASA's Spitzer Science Centre. Spitzer Space Telescope przeprowadza pomiary przy użyciu podczerwieni. Pozwala to na zaobserwowanie obiektów słabych, o przytłumionym świetle oraz takich które znajdują się bardzo daleko, zbyt daleko aby można je było uchwycić za pomocą innych teleskopów.

Centrum Drogi Mlecznej widziane w podczerwieni przez Teleskop Spitzera to szereg różnych kolorów. Stare i zimne gwiazdy mają kolor niebieski, natomiast pył rozświetlany przez młode gwiazdy odcień czerwonego. Widoczne są zarówno jasne jak i ciemne smugi pyłu. Droga Mleczna na niebie widziana jest jako jasna smuga przecinająca niebo. Jej płaszczyzna widoczna jest jako poziomy pas chmur. Naukowców najbardziej intrygują gigantyczne wstęgi materii, prawdopodobnie wywiane z płaszczyzny Drogi Mlecznej przez wiatr generowany przez masywne gwiazdy.

"Kosmiczny gobelin" uwiecznił Teleskop Spitzera - Astronomia

Zdjęcie to mozaika kilkuset tysięcy krótkich (10 sekundowych) ekspozycji, kolor niebieski odpowiada długości fali równej 3,6 mikrona, zielony - 8 a czerwony 24 mikronów.

"Kosmiczny gobelin" uwiecznił Teleskop Spitzera - Astronomia


"Ten obraz pokazuje nam, że nasza Droga Mleczna jest zatłoczonym i dynamicznym miejscem", mówi Carey. "Musimy się jeszcze dużo nauczyć. Zdecydowanie znalazłem na tej mapie wiele rzeczy, których nie spodziewałem się zobaczyć." Połączona panorama zawiera 800,000 obrazów o rozdzielczości 4 miliardów pikseli.

Obraz dużej rozdzielczości znajduje się na stronie internetowej misji Spitzer NASA: http://www.nasa.gov/mission_pages/spitzer/news/spitzer-20080603-11am.html

Odsłony: 2488
Kategoria: